Tymi układami Intel rzuca wyzwanie AMD

AMD robi wszystko, aby stawić czoła firmie Intel, ale biorąc pod uwagę jej ostatnie zapowiedzi, będzie mu bardzo trudno sprostać temu wyzwaniu. Bo chociaż produkowane przez AMD procesory Epyc, które bazują na architekturze Zen, robią wrażenie, to Intel pracuje również nad bardzo wydajnymi układami.

Zajmijmy się pierwszą zapowiadaną przez Intel nowością. To serwerowy procesor kolejnej generacji noszący roboczą nazwę Cascade Lake. Układ wyposażony jest w kontroler obsługujący intelowską pamięć Optane DC (persistent memory) oraz akcelerator wspierający technologię AI (sztuczna inteligencja). Intel twierdzi, że obsługując aplikacje wspierające technologię maszynowego uczenia, akcelerator pracuje ponad dziesięć razy wydajniej w porównaniu z dostępnymi obecnie procesorami Xeon.

Cascade Lake zapewnia również ulepszone funkcje bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed lukami typu Spectre i Meltdown. Wspiera też rozszerzenie o nazwie Intel Deep Learning Boost, które obsługuje pakiet nowych instrukcji Intel AVX 512 zaprojektowanych z myślą o obsługiwania aplikacji AI. Układ ma się pojawić oficjalnie w ofercie Intela pod koniec tego roku.

Zobacz również:

  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Intel pracuje już nad następcą układu Cascade Lake. Będzie to procesor Cooper Lake, którego premiery można się spodziewać w trzecim albo w czwartym kwartale 2019 roku. Intel nie ujawnia jak dotąd szczegółowych danych technicznych dotyczących budowy tego układu szczegóły poza stwierdzeniem, że będzie on pracować zdecydowanie szybciej od swojego poprzednika.

Rok później, czyli w 2020 rok, na rynek ma wejść procesor Ice Lake. O nim nie wiemy również zbyt wiele oprócz tego, że będzie wytwarzany przy użyciu technologii 10 nm (układy Cascade Lake i Cooper Lakie będą wytwarzane przy użyciu technologii 14 nm).

Intel zajął się również procesorami wspierającymi technologię AI (sztuczna inteligencja). Firma zaprojektowała jak dotąd dwa takie procesory (Nervana i Movidius). Zapowiada też, że ten pierwszy (układ NNP L-1000 należący do linii Nervana) pojawi się w jej ofercie w 2019 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200