Tymczasowe prawo jazdy wkracza do mObywatela

Świeżo upieczeni kierowcy nie będą musieli czekać na wyrobienie dokumentu. Będą mogli wsiąść do pojazdu niemalże od razu po zdanym egzaminie.

Aplikacja mObywatel jest sztandarowym przykładem cyfryzacji usług administracji publicznej w Polsce. Ostatnimi czasu dużo mówiło się o zrównaniu uprawnień elektronicznego dowodu osobistego z fizycznym dokumentem tożsamości. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało informację o planowanej aktualizacji aplikacji mObywatel na urządzenia mobilne, która udostępnia nową funkcjonalnośc.

Aplikacja mObywatel
Źródło: gov.pl

Aplikacja mObywatel

Źródło: gov.pl

W aplikacji mObywatel pojawi się moduł Tymczasowe mPrawoJazdy. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie dla osób, które dopiero co zdały swój egzamin na prawo jazdy i nie otrzymały jeszcze fizycznie wyrobionego dokumentu pozwalającego na kierowanie pojazdem.

Zobacz również:

  • Stan cyfryzacji w polskich przedsiębiorstwach i gospodarce. Nowy raport PFR

Tymczasowe mPrawoJazdy rozwiąże problem związany z wydaniem fizycznego dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Dotychczas po zdaniu egzaminu praktycznego osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia pojazdu musiała czekać na odbiór fizycznego dokumentu, aby móc legalnie prowadzić pojazd. Dzięki Tymczasowemu mPrawoJazdy znika ten problem. Rozwiązanie pozwala legalnie poruszać się po drogach w okresie czasu od pozytywnego zdania egzaminu praktycznego, do momentu odbioru fizycznego dokumentu w urzędzie (maksymalnie 30 dni).

Chcemy ułatwić życie ludziom i usprawnić funkcjonowanie administracji. Dlatego systematyczne zwiększamy liczbę dostępnych e-usług. Elektroniczne Prawo Jazdy jest jednym z przykładów takich działań.

– przekazał Maciej Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w KPRM.

Z aplikacji mObywatel dostępnej w App Store, Google Play i Huawei AppGallery korzysta obecnie około 10 milionów użytkowników. Połowa z nich posiada aktywną funkcję mPrawoJazdy.

Aktualizacja pojawi się w połowie roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200