Tym układem AMD zamierza podbić rynek superkomputerów

AMD pracuje nad nowym układem typu APU (Accelerated Processing Unit), który ma pracować dużo wydajniej od podobnego akceleratora instalowanego obecnie w pierwszym na świecie superkomputerze eksaskalowym - czyli takim, którego wydajność przekracza 1000 petaflopsów.

Grafika: AMD

Mowa o układzie Instinct MI300, APU, na którym AMD instaluje obok siebie procesory bazujące na nowej mikroarchitekturze Zen 4 oraz jednostki GPU, integrując je w ramach firmowej architektury Infinity Cache. AMD informuje, że układ Instinct MI300 pojawi się oficjalnie w jego ofercie na początku przyszłego roku i przetwarza dane co najmniej osiem razy szybciej od podobnego rozwiązania poprzedniej generacji.

Istotną cechą układu jest to, że cała pula pamięci o wysokiej przepustowości jest współdzielona między procesorami Zen 4 i procesorem graficznym. Procesor Zen 4 jest wytwarzany przy użyciu technologii 5 nm i pojawi się w ofercie AMD jeszcze w tym roku. Jak zapewniają jego twórcy, pracuje on o 35% szybciej od procesora Zen 3, oferując jednocześnie o 25% lepszy parametr tzw. wydajności energetycznej (chodzi o wydajność uzyskiwaną na jeden wat mocy pobieranej prze układ).

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela
  • Niemcy wzbogacą się o dwa nowe superkomputery
  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200