Tym systemem IBM i Nvidia chcą zawojować rynek AI

IBM i Nvidia wzmocniły współpracę i ogłosiły, że opracowały gotowy od razu do użycia konwergentny system obliczeniowy wspierający technologię AI (sztuczna inteligencja), nadając mu nieco przydługą i opisową nazwę IBM SpectrumAI with Nvidia DGX.

System bazuje przede wszystkim na dwóch rozwiązaniach zaprojektowanych i produkowanych przez każdą z firm. Jest to wydajny system pamięci masowej zawierającej układy scalone typu NAND/flash (IBM) i serwer DGX-1 (Nvidia), który został zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji AI.

W skład wieżowego systemu IBM SpectrumAI with Nvidia DGX może wchodzić do dziewięciu serwerów DGX-1, tak iż cały system zawierają wtedy 72 procesory graficzne Nvidia V100 Tensor Core. Oferują one bardzo dużą moc obliczeniową, jednak w przypadku aplikacji AI równie duże znaczenie odgrywa pamięć masowa. Chodzi o to, że aplikacje tego typu przetwarzają olbrzymie ilości danych, dlatego musza mieć do dyspozycji pamięć masową charakteryzującą się zarówno dużą pojemnością, jak i krótkimi czasami dostępu do danych.

Zobacz również:

Ten drugi wymów spełniają produkowane przez IBM pamięci flash. Producent twierdzi, że zintegrowana z systemem IBM SpectrumAI with Nvidia DGX pamięć masowa jest w stanie odczytywać dane z szybkością 120 GB/s (czyli z niewiele mniejszą niż jeden terabit na sekundę).

Więcej informacji na temat systemu IBM SpectrumAI with Nvidia DGX można znaleźć tutaj.