Tylko jedna reaktywacja Visty

Nowy, "ulepszony" mechanizm aktywacji nowego systemu operacyjnego Microsoftu ma umożliwić tylko jednokrotny, poważny upgrade komputera PC.

Microsoft podjął próbę ostatecznego wyjaśnienia niejasności dotyczących zasad licencjonowania systemu przez użytkowników, którzy regularnie aktualizują sprzętowe wyposażenie komputerów PC. Polityka koncernu w tym zakresi wciąż wywołuje krytykę użytkowników.

Mechanizm aktywacji Vista jest nowym elementem programu WGA (Windows Genuine Advantage) i porównuje dane dotyczące konfiguracji sprzętowej komputera z zapisanymi podczas pierwszej aktywacji systemu. Jeżeli porównanie to wykryje "zasadniczo inną konfigurację sprzętową" to ponowna aktywacja będzie możliwa tylko jednokrotnie, a przy kolejnej modyfikacji sprzętu nie zostanie zrealizowana. Użytkownik jest wówczas zmuszony do zakupu i instalacji nowej wersji Vista lub bezpośredniego kontaktu z pracownikami wsparcia technicznego Microsoft, którzy mogą pozwolić na kolejne przeniesienie licencji.

Jak twierdzi rzecznik Microsoft Mike Burk jest to mechanizm podobny do stosowanego w Windows XP, ale wyposażony w inny, ulepszony algorytm określający jakie zmiany sprzętowe są podstawą do zakwalifikowania komputera jako systemu "nowego". Jego zdaniem "aktywacja Vista jest bardziej elastyczna i lepiej dostosowana do potrzeb użytkowników w porównaniu do Windows XP".

Ale wciąż można mieć poważne wątpliwości, czy w praktyce nowy "ulepszony" mechanizm rzeczywiście nie będzie sprawiał problemów legalnym użytkownikom systemu i czy antypirackie zabezpieczenie nie okaże się poważną przeszkodą sprzętowych modyfikacji systemu, które przy obecnej szybkości zmian technologii stają się częstsze niż potrzeba zmiany systemu OS.