Twórcy anonimowych e-maili powinni się mieć na baczności

Kanadyjscy naukowcy z Concordia University (Quebec) opracowali technikę pozwalającą identyfikować autorów anonimowych wiadomości e-mail. Umożliwia ona analizowanie różnych wzorów/stylów pisania wiadomości, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić nadawców poszczególnych listów elektronicznych.

Technika może znaleźć zastosowanie w sądownictwie, dostarczając dowodów potwierdzających, że dana osoba jest autorem anonimu.

Do tej pory autorów anonimowych e-maili udawało się identyfikować głównie na podstawie adresu IP komputera, z którego wysłano wiadomość. Obecnie doszła jeszcze jedna skuteczna metoda, dlatego twórcy anonimów powinni się mieć na baczności.

Wyniki badań naukowców z Concordia University zostały opublikowane w periodyku Digital Investigation. Testy wypadły bardzo korzystnie. Opracowane przez naukowców oprogramowanie przeanalizowało 200 tys. wiadomości e-mail napisanych przez 158 pracowników jednej z firm. Rezultat okazał się bardzo obiecujący, bo zdołano zidentyfikować 80-90% nadawców z tej grupy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200