Twórcy SeeYou apelują o zwiększenie dostępu do zasobów cyfrowych dla osób z dysfunkcjami wzroku

Twórcy projektu SeeYou, we współpracy ze znanymi polskimi osobistościami, zainicjowali akcję przeciwko wykluczeniu mobilnemu i technologicznemu osób niewidomych, słabowidzących oraz seniorów. Apelują o udostępnianie w przyjaznej dla tych grup społecznych formie zasobów cyfrowych, m.in. rozkładów jazdy, repertuarów kin czy np. spisów książek w bibliotekach.

Celem akcji jest zachęcenie firm i instytucji, aby informacje i dane niezbędne do codziennego funkcjonowania w społeczeństwie udostępniały na czytniki wykorzystywane przez osoby niewidome i słabowidzące. "Tworząc nowe technologie pamiętajmy o osobach z dysfunkcjami wzroku" - apelują organizatorzy.

Zbieranie podpisów pod apelem ruszyło 9 stycznia br. Na stronie www.seeyou-mobile.com można zapoznać się z postulatami oraz wyrazić swoje wsparcie poprzez złożenie podpisu. Do tej pory pod apelem podpisali się m.in.: Cezary Żak, Krystyna Mazurówna, Elżbieta Zapendowska, Łukasz Jakóbiak, Piotr Kaszubski, Sławomir Uniatowski oraz Katarzyna Pyszyńska. Akcję poparli również sportowcy, a wśród nich Krzysztof "Diablo" Włodarczyk i najstarsza polska drużyna amerykańskiego futbolu, Warsaw Eagles.

Organizatorzy przewidzieli także zorganizowanie zbiórki podpisów na ulicach Warszawy. "Chcemy, żeby stolica stała się centrum solidarności z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Specjalna plansza, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis, stanie już 23 stycznia o godz. 9:00 przed stacją Metro Centrum. Do akcji zostali także zaproszeni polscy parlamentarzyści. Liczymy, że tego dnia posłowie również zaangażują się i pomogą nam nagłośnić ważny, ale niedostrzegany do tej pory problem społeczny"- tłumaczy Marcin Łapa.

Według badań, z dysfunkcjami wzroku na co dzień zmaga się ponad 2 miliony Polaków, a całkowicie niewidomych jest 60 tysięcy dorosłych. To właśnie z myślą o nich został uruchomiony projekt SeeYou, obejmujący stworzenie pierwszego na świecie w pełni sterowanego głosem smartphone'a - SeeYou Phone oraz sieci komórkowej - SeeYou Mobile.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200