Twórca internetu powołuje do życia nową fundację

Tim Berners-Lee (wynalazca sieci World Wide Web) poinformował wczoraj, że zamierza powołać do życia nową fundację, której zadaniem będzie poszerzenie działania internetu i udostępnienie go wszystkim ludziom na świecie.

World Wide Web Foundation, która ma ruszyć na początku przyszłego roku, będzie promować demokrację, wolność słowa i prawo do uzyskiwania przez użytkowników dostępu do tych treści przechowywanych w internecie, które ich interesują.

Głównym celem fundacji będzie też zapewnienie dostępu do internetu 80% populacji na świecie, która nie ma obecnie takiej możliwości.

Zobacz również:

Uprzedzając pytania dotyczący fundacji i tego czym się będzie zajmować Berners-Lee powiedział, że jego pomysły są w pewnym stopniu ograniczone. Jednak następna generacja użytkowników internetu powinna myśleć o tym środku komunikowania się jako o otwartej, nie zapisanej jeszcze karcie, którą należy wypełnić treścią.

Berners-Lee wspomniał o dwóch niezwykle istotnych celach fundacji: opracowanie nowych form demokracji (w tym technokracji) oraz usprawnienie systemu opieki zdrowotnej. Web Foundation zajmie się też standardami i kwestią współoperatywności rozwiązań stosowanych w tym środowisku pracy.

Działająca w Stanach Zjednoczonych organizacja The Knight Foundation (wspierająca rozwój dziennikarstwa) zapowiedziała już, że przeznaczy na początek na Web Foundation 5 mln USD. Sieć WWW to ważne narzędzie w rękach dziennikarzy i dlatego będziemy wspierać Web Foundation, powiedział Alberto Ibarguen (prezes i dyrektor wykonawczy Knight Foundation).

Berners-Lee wynalazł sieć WWW i hipertekst w 1989 r., pracując w instytucie CERN (w European Particle Physics Laboratory) jako programista. Kod pierwszego klienta oraz serwera sieci WWW (wykorzystujący protokoły HTML i HTTP) powstał w 1990 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200