Twórca Ethernetu uhonorowany nagrodą A. M. Turing Award

Tegoroczna prestiżowa nagroda A. M. Turing Award (przyznawana od wielu lat przez Computing Machinery Association za wybitne osiągnięcia w dziedzinie IT, nazywana często Noblem w dziedzinie informatyki ) została przyznana twórcy Eternetu. To Bob Metcalfe, który zaprojektował Ethernet równo 50 lat temu.

Nagrodę w wysokości 1 mln USD funduje w dużej części Google. Została ona stworzona z myślą o uhonorowaniu genialnego brytyjskiego matematyka Alana M. Turinga. Dokument opisujący działanie Ethernetu został opublikowany 22 maja 1973 roku, kiedy Bob Metcalfe pracował w firmie Xerox PARC. W następnym etapie Metcalfe komercjalizował technologię już w firmie 3COM, którą założył w 1979 roku. Obecnie Ethernet jest niekwestionowaną technologią numer jeden w świecie sieci komputerowych, obsługując w nim dziesiątki miliardów portów na całym świecie.

Warto w tym momencie przypomnieć, że pierwszy Ethernet przesyłał dane z szybkością 3 Mb/s. Dzisiejszy Ethernet oferuje przepustowości rzędu kilkuset gigabitów na sekundę. Najszybsze sieci Ethernet transmitują obecnie dane z szybkością 400 Gb/s, a w laboratoriach trwają już prace na Ethernetem 800 Gb/s, a nawet petabitowym Ethernetem (chodzi o szybkość 1,6 TB/s). Obiecujące jest to iż Bob Metcalfe twierdzi, że teoretycznie w przyszłości szybkość tę można będzie jeszcze zwiększyć.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200