Twój własny Jbuilder

Porządek na WWW

Twój własny Jbuilder

Mechanizm TagInsight przypomina mechanizmy uzupełniania składni znane z edytorów HTML, ale ułatwia pracę także z kodem JSP i XML

W JBuilder X wprowadzono nowy typ elementu grupującego składniki związane z WWW w dużej aplikacji J2EE. Takie moduły mają własną gałąź w oknie projektu.

Jeżeli jest tworzony nowy element WWW, konieczne jest określenie lub stworzenie nowego modułu Web. Można w nim zdefiniować konfigurację związaną ściśle z obsługą WWW, klasy "nasłuchujące", typy MIME itp. Takie podejście w dużym stopniu porządkuje kod w J2EE, pozwalając wyraźniej wyodrębnić elementy powiązane z interfejsem użytkownika (choć niekoniecznie muszą to być obiekty wizualne) od logiki biznesowej.

Z modułami Web ściśle współpracuje interfejs obsługujący bibliotekę Struts 1.1 (ta wersja jest w JBuilder X stosowana domyślnie). Struts to szkielet oparty na koncepcji model-widok-kontroler ułatwiający tworzenie interfejsu użytkownika za pomocą JSP. W pewnym sensie Struts łączy cechy serwletów JSP z klasycznym pojęciem "kontrolera", który zarządza działaniem interfejsu użytkownika.

W JBuilder X wprowadzono "dwukierunkowy" projektant obiektów Struts. Kod można edytować ręcznie, na podstawie czego narzędzie wygeneruje wersję graficzną, lub odwrotnie - projektować zależności graficznie, zdając się na automatyczną generację kodu. Narzędzie udostępnia trzy kreatory: projektant akcji (Action Designer), projektant formularzy (Form Bean Designer) oraz moduł Tiles Designer. Pierwszy z nich pozwala połączyć liniami kolejne elementy, graficznie definiując "przepływ" nawigacji w aplikacji. Kreator Tiles to koncepcja wprowadzona w Struts 1. Biblioteka ta pozwala złożyć razem różne elementy (zwykle fragmenty stron JSP) w jedną całość i udostępnić ją jako "znacznik" innym widokom. Innymi słowy, Struts pozwala złożyć "duży" komponent z mniejszych i udostępnić go jako znacznik "podstawowy" Struts.

Dla małych ekranów

Borland zapowiedział wersję środowiska JBuilder X przeznaczoną do tworzenia aplikacji dla urządzeń mobilnych. Na razie nie jest ona dostępna, jednak funkcje potrzebne do pisania takich aplikacji zawarto w wersjach Developer i Enterprise pakietu JBuilder X. W obu przypadkach pakiet obsługuje standard MIDP 2.0 oraz NTT DoCoMo i-mode (DoJa SDK). Do tworzenia aplikacji na platformę PalmOS trzeba w JBuilder X wykorzystywać JDK 1.0.4. JBuilderX potrafi przechwycić zawartość stosu urządzenia CLDC, co uprości pracę z modułem runner (część technologii J2ME). Niestety, nadal nie ma prostych metod "wgrywania" aplikacji do telefonu. Sposób postępowania zależy od modelu urządzenia i metody jego podłączenia do komputera. Nie istnieje także prosta możliwość śledzenia aplikacji na rzeczywistym urządzeniu - dostępna jest tylko emulacja programowa.

Podręczny zestaw testujący

Wraz z pakietem JBuilder X Enterprise (tak jak w JBuilder 9) programista otrzymuje pełen pakiet OptimizeIt Suite oraz wersję demonstracyjną (preview) narzędzia ServerTrace. W skład pakietu OptimizeIt Suite wchodzią: Code Coverage (do analizy pokrycia pomagający ustalić, ile procent funkcji czy też linii kodu zostało przetestowane), Thread Debugger (pozwalający analizować wykonywanie aplikacji wielowątkowych) oraz Profiler analizujący wydajność aplikacji i/lub zużycie zasobów przez aplikację.

Nowym elementem jest moduł do automatycznej analizy "jakości" całości aplikacji - Automatic Application Quality Analyzer (AAQA). Pozwala on podsumować wyniki analiz poszczególnych składników pakietu OptimizeIt. W połączeniu z narzędziem Progress Tracker, pozwalającym porównywać postępy w optymalizacji, AAQA może być bardzo ciekawym narzędziem dla inżynierów jakości.

W ServerTrace w wersji preview pojawił się ciekawy moduł - TotalCapture. Dzięki niemu ServerTrace pozwala wygenerować "obraz" aktualnego stanu aplikacji. Ułatwia to w znakomity sposób współpracę testerów z programistami. Przy użyciu specjalnego interfejsu taki "obraz" może być wczytany do specjalnej konsoli i dokładnie przeanalizowany.

Na własną modłę

Dotychczas Borland, wprowadzając nowy produkt, wyraźnie zaznaczał, jakie "cechy" są nowe. W edycji JBuilder X firma odeszła od tej tradycji, bo tak naprawdę istotnych modyfikacji funkcjonalnych w stosunku do wersji 9 jest niewiele. Najważniejsze zmiany to większa wygoda korzystania z pakietu i jego elastyczność.

Czy to wystarczy, by zaktualizować pakiet z wersji 9 do X - warto sprawdzić samemu.

Ze względu na dodatkowe elementy ciekawą propozycją jest na pewno wersja Enterprise. W momencie pisania tego artykułu była dostępna jedynie "darmowa" wersja ewaluacyjna pakietu - JBuilder Foundation X.

Ku lepszej jakości

W ramach Borland Developer Network Borland uruchomił nową inicjatywę o nazwie QualityCentral. Jej celem jest uzyskiwanie informacji zwrotnej od użytkowników produktów Borland w celu poprawy ich jakości. Uczestnicy programu QualityCentral mogą zgłaszać błędy, żądania nowych możliwości oraz głosować nad najważniejszymi (z ich punktu widzenia) raportami błędów.

J2EE woła o RAD

JBuilder jest oparty na tzw. OpenTools API - zestawie interfejsów, które pozwalają "rozbudowywać" funkcjonalność IDE. Nad podobnym schematem trwają prace w ramach Java Community Process - środowiska kontrolującego rozwój standardów Java. Celem tych prac jest stworzenie pewnych mechanizmów "obowiązkowych" dla każdego środowiska IDE. Niedawno powstała - niezależna od "głównego" nurtu rozwoju Java - organizacja Java Tools Community (JCT). Ona również stawia sobie za cel opracowanie takiego API. Współtwórcami JCT są m.in. BEA Systems, Sun i Oracle, nie ma w niej jednak IBM, który wspiera standard narzędzi Eclipse, oraz właśnie Borlanda.


TOP 200