Twitter walczy z rosyjską cenzurą. Omija blokadę i zapewnia dostęp do treści ze świata

W przeciwieństwie do innych social mediów Twitter tak łatwo się nie poddaje. Serwis chce zapewnić dostęp do informacji z całego świata ludziom z Rosji - zwłaszcza tym, którzy nie chcą poddawać się propagandzie.

Twitter stawia na Tor / Fot. Materiały własne

Twitter stawia na Tor / Fot. Materiały własne

Witryna Twitter Tor pojawia się w sieci po tym, gdy rosyjski rząd blokuje platformę, uniemożliwiając obywatelom czytania i oglądania rzetelnych, obiektywnych treści o wojnie na Ukrainie, ze źródeł niesponsorowanych i niekontrolowanych przez Rosję.

Twitter pokazuje, że tak łatwo się nie podda. Firma uruchomiła odpowiednią domenę usługi w sieci Tor, korzystając z adresu: twitter3e4tixl4xyajtrzo62zg5vztmjuricljdp2c5kshju4avyoid.onion.

Zobacz również:

  • Udostępniono bezpłatne narzędzie, które wykrywa treści generowane przez AI

Sprawdź: Portal pasażera

Aby odwiedzić stronę, użytkownik musi najpierw pobrać przeglądarkę Tor, która ma na celu anonimizację ruchu w sieci. Może również pomóc innym uzyskać dostęp do witryn zablokowanych przez rząd, kierując ruch internetowy przez sieć serwerów wolontariuszy na całym świecie.

Twitter na Torze jest również zaprojektowany z myślą o tym, aby wydajnie działać w takiej sieci, natomiast to, co zwraca uwagę, to fakt, że nie jest to projekt użytkownika lub fana marki. Sama firma nie mówi otwarcie o uruchomieniu Twittera na Torze, natomiast zrobił to Alec Muffet, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, który pomógł inżynierom Twittera stworzyć to odpowiednią wersję dla Tora.

Twitter stosuje takie podejście, ponieważ nie chce doprowadzić do zbyt dużego, nagłego wzrostu ruchu, który mógłby zakłócić działanie serwisu na Torze.

"Z wcześniejszych doświadczeń z serwisami Facebooka i BBC wynika, że każde duże ogłoszenie prowadzi do gwałtownego wzrostu ruchu i obciążenia. Biorąc pod uwagę, że konto TwitterSafety ma 3,6 mln obserwujących, nie byłoby rozsądne, aby używać go do promocji serwisu w czasie globalnego kryzysu" - mówi Muffet, sugerując że w ten sposób serwis mógłby zostać zbyt obciążony.

Rzecznik Twittera z kolei skomentował powstanie takiej wersji serwisu słowami: "Uczynienie naszej usługi bardziej dostępnej jest dla nas stałym priorytetem".

Zobacz: MS Teams

Strona Twittera na Torze pojawia się, gdy Rosja blokuje dostęp do serwisu swoim obywatelom. Podobnie postępuje też z innymi amerykańskimi platformami społecznościowymi. Rząd Putina nie chce, aby Rosjanie mogli poznać prawdę i cenzuruje wszystkie treści, a wojnę i inwazję na Ukrainę określa hasłem "specjalna operacja militarna".

Rosja zablokowała również główną stronę przeglądarki Tor, niemniej organizacja non-profit stojąca za tym oprogramowaniem stworzyła lustrzane łącza. Jest więc szansa, że rosyjscy użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do przeglądarki i znaleźć ją w sieci.

Aby omijać blokady, Rosjanie próbują również usług VPN, które w ostatnich tygodniach bardzo zyskały na popularności w tym kraju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200