Twinhead Superlap 386SX

Kolejnym komputerem przenośnym prezentowanym w naszej rubryce jest produkt firmy Twinhead - Superlap 386SX. Konstrukcja Superlap 386SX jest typowa dla komputerów przenośnych. Obudowę podzielono na dwie części, z których jedna zawiera elementy elektroniczne, akumulator zasilający, napęd dysku twardego, stację dyskietek, złącza interfejsów i klawiaturę, jest ona zarazem podstawą komputera. Część druga połączona jest z pierwszą zawiasem i stanowi pokrywę zabezpieczającą klawiaturę. W pokrywie umieszczono wyświetlacz ciekłokrystaliczny spełniający rolę monitora. Podniesienie pokrywy odsłania klawiaturę i ekran monitora.

Kolejnym komputerem przenośnym prezentowanym w naszej rubryce jest produkt firmy Twinhead - Superlap 386SX.

Konstrukcja Superlap 386SX jest typowa dla komputerów przenośnych. Obudowę podzielono na dwie części, z których jedna zawiera elementy elektroniczne, akumulator zasilający, napęd dysku twardego, stację dyskietek, złącza interfejsów i klawiaturę, jest ona zarazem podstawą komputera. Część druga połączona jest z pierwszą zawiasem i stanowi pokrywę zabezpieczającą klawiaturę. W pokrywie umieszczono wyświetlacz ciekłokrystaliczny spełniający rolę monitora. Podniesienie pokrywy odsłania klawiaturę i ekran monitora.

Superlap ma wbudowany procesor Intel 80386SX pracujący w takt zegara o częstotliwości 16 MHz. Procesor obsługuje pamięć operacyjną RAM o standardowej pojemności 1 MB. Do zapisu danych i programów konstruktorzy firmy Twinhead zastosowali dysk twardy o pojemności 42 MB oraz stację dyskietek 3,5-calowych 1,44 MB. Dane i komunikaty wyświetlane są na ciekłokrystalicznym podświetlanym ekranie o rozdzielczości zgodnej z kartą VGA.

Monitor

Superlap 386SX do wyświetlania obrazu na ekranie wykorzystuje kartę grafiki typu VGA. Konstruktorzy zadbali o uzyskanie pełnej zgodności ze standardem. Program, który wykorzystujemy w redakcji do kontroli kart graficznych VGA, jest krótkim "filmem" wykorzystującym w pełni pamięć ekranu i procesor obrazu. W przypadku Superlap 386SX wszystkie oferowane przez ten program opcje działały poprawnie, obraz był płynny, komputer nie zawieszał się. Karta graficzna działała prawi' dłowo, gdy do wyświetlania obrazu używany był ekran zainstalowany w komputerze, jak i monitor zewnętrzny.

Konstrukcja ekranu wbudowanego w komputer pozwala na wyświetlanie obrazu w 16-stopnio-wej skali szarości. Przy dłuższej pracy zauważa się jednak, że różnice między poszczególnymi tonami szarości są zbyt małe. Efekt zmian tonalnych ekranu jest niewielki. Wydaje mi się, że wpływa na to, za mały kontrast między wyświetlanymi znakami a tłem wyświetlacza. Niewiele pomaga regulacja kontrastu i jasności świecenia ekranu.

Klawiatura

Jest najsilniejszym atutem Superlap 386SX. Stanowi ona element ruchomy konstrukcji komputera. Gdy maszyna jest złożona, klawiatura znajduje się w typowym miejscu pod pokrywą z ekranem. Jeżeli użytkownik chce ułatwić sobie pracę, może klawiaturę wyjąć z komputera i ułożyć w dowolny sposób na biurku, tak, jak na to pozwala przewód połączeniowy o długości ok. 75 cm. Klawiatura jest płaska i lekka. Ma normalnej wielkości klawisze pracujące tak jak w typowej klawiaturze komputerów stacjonarnych. Kolejną zaletą klawiatury Superlap 386SX jest mała liczba klawiszy wielofunkcyjnych. Praktycznie tylko pole numeryczne i klawisze wywołujące funkcje specjalne wymagają specjalnej obsługi. Uproszczono ją jednak do minimum. Pole numeryczne działa po naciśnięciu klawisza funkcyjnego Num-Lock, a klawisze specjalne wymagają dodatkowego naciśnięcia klawisza funkcji dodatkowych. Taka konstrukcja klawiatury bardzo ułatwia pracę i nie wymaga od operatora uczenia się obsługi kolejnego komputera. Superlap 386SX wyposażony jest w złącze pozwalające dołączyć do maszyny dodatkową, zewnętrzną klawiaturę, np. od komputerów stacjonarnych. W przypadku Superlap 386SX opcja ta nie będzie chyba wykorzystywana.

Zasilanie

Komputer Superlap 386SX ma podwójne zasilanie, przez zasilacz z sieci energetycznej lub z własnego akumulatora. Akumulator umieszczony jest pod klawiaturą i dostępny bez konieczności rozbierania maszyny. Zwolnienie dwóch zatrzasków pozwala na jego wyjęcie. Pojemność akumulatora pozwala na dwie godziny pracy. Gdy zapas energii jest bliski wyczerpania, komputer sygnalizuje to świeceniem wskaźnika diodowego niskiego poziomu naładowania akumulatora. Gdy akumulator nie gwarantuje dłuższego niż 5 minut czasu pracy, emitowany jest ciągły (drażniący) sygnał dźwiękowy. Wyjęcie akumulatora bez podłączonego zasilacza sieciowego powoduje utratę zawartości pamięci RAM. Drugi sposób zasilania to wykorzystanie zasilacza sieciowego. Pozwala on na ciągłą, nieograniczoną czasem, pracę komputera. Podłączenie zasilacza umożliwia ładowanie akumulatora wewnętrznego. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy akumulator jest całkowicie rozładowany. W innych przypadkach ładowanie nie następuje. Taki system zastosowali konstruktorzy Superlap w celu przedłużenia czasu pracy akumulatora. Akumulatory ni-klowo-kadmowe, w jakie najczęściej wyposażane są komputery przenośne, pracują najlepiej i najdłużej, gdy naprzemiennie są całkowicie rozładowywane i ładowane do pełnej pojemności. Ciągłe doładowywanie może powodować utratę sprawności akumulatora i pogorszenie parametrów pracy. Częściowo rozładowany akumulator można po wyjęciu do-ładować za pomocą dodatkowego specjalnego urządzenia do kontroli i ładowania akumulatorów. Trzeba je jednak dokupić oddzielnie.

Testy

Tak jak w poprzednich opisach i tym razem przedstawiam wyniki testów sprawdzających parametry komputera Superlap 386SX. Test szybkości LANDMARK wykazał, że Superlap pracuje 7,3 razy szybciej niż komputer odniesienia - IBM XT/4,77 MHz. Test CHIPS AND TECHNOLOGIES wykazał, że komputer przetwarza 1,91 MIPS (milionów operacji na sekundę). Test dysku twardego CORETEST określił szybkość przesyłania danych dysk - komputer na 603,4 KB na sekundę, a czas dostępu do zbiorów na dysku na 23,6 ms. Test z pakietu Norton Utilities wykazał prędkość pracy 9,9 raza większą niż komputer odniesienia. Określił także, że maszyna wyposażona jest w szynę systemową ISA zgodną z konstrukcją komputerów PC/AT. Test ten potwierdził również zgodność karty graficznej komputera ze standardem VGA.

Dokumentacja

Do zestawu z komputerem Superlap 386SX dołączono dwa warianty instrukcji obsługi. Pierwszy, to pełna wersja książkowa o formacie A5. Drugi - to instrukcja skrócona zawierająca spis wszystkich opcji i możliwości maszyny oraz hasłowe opisy działania i sposoby uruchamiania. Jest to książeczka w formacie A6 mieszcząca się w kieszeni marynarki. Dodatkowo w dokumentacji Superlap 386SX znajduje się książka - opis systemu operacyjnego MS-DOS w wersji 4.01. Był on zainstalowany na dysku twardym. Załączono też dyskietkę z programami dopasowującymi najpopularniejsze oprogramowanie do możliwości karty graficznej komputera. Oprócz tych programów na dyskietce znajduje się kilka procedur pozwalających na konfigurację komputera zgodnie z wymaganiami użytkownika.

Eksploatacja

Superlap 386SX robi na użytkowniku od początku dobre wrażenie. Przenoszenie go jest łatwe, można wykorzystać specjalny uchwyt wmontowany w komputer lub specjalną walizeczkę stanowiącą wyposażenie. Walizeczka jest estetyczna i pozwala na zabranie ze sobą komputera, zasilacza sieciowego i kilku dyskietek w specjalnych, doszytych wewnątrz, kieszonkach. Organizacja miejsca pracy jest znacznie ułatwiona dzięki ruchomej klawiaturze. Ma to duże znaczenie, gdy pracujemy w różnych miejscach. Dobra klawiatura z małą liczbą wielofunkcyjnych klawiszy, to następny mocny punkt Superlap" 386SX. Elementami ułatwiającymi pracę i podnoszącymi walory maszyny są interfejsy. Superlap 386SX został wyposażony we wszystkie możliwe. Pozwalają one korzystać z drukarki, zewnętrznej klawiatury, zewnętrznego monitora, zewnętrznej stacji dyskietek. Jest też interfejs szeregowy - RS232 pozwalający na przesyłanie danych między komputerami oraz złącze dostępu do szyny systemowej. Oprócz tego w komputer można wbudować wewnętrzny modem telefoniczny.

Podczas pracy zauważa się pewne niedogodności wynikające z przyjętych założeń konstrukcyjnych. Ciekawy i konstrukcyjnie prawidłowy sposób wykorzystywania akumulatora wewnętrznego nie jest dla użytkownika wygodny. Aby mieć pewność naładowania akumulatora, np. przed podróżą, trzeba go rozładować do końca, a następnie naładować. Zbyt mały kontrast między znakami a tłem ekranu utrudnia pracę, szczególnie gdy wykorzystywane są programy graficzne. W czasie wykonywania testu komputer miał zainstalowany program MS Windows i prosty program do łamania tekstów typu DTP. W obu przypadkach ekran obsługiwany był graficznie i nie zawsze czytelność obrazu była dobra, zwłaszcza w szczegółach lub tam gdzie kolor imitowany był skalą szarości. Nieprzyjemnym efektem wynikającym z zasady pracy ciekłekcystalicznego ekranu jest bezwładność i "powolne" wyświetlanie kursora szybko poruszanej myszki.

Pomocne przy ustalaniu warunków pracy komputera są programy zawarte na dołączonej dyskietce. Pozwalają na pełne wykorzystanie pamięci - instalacja obsługi rozszerzenia EMS lub obsługi RAM-dysku. W czasie konfiguracji można także określić czas, po jakim ekran będzie wygaszany, gdy nie są naciskane klawisze klawiatury, a także czas, po jakim zatrzymany zostanie napęd dysku twardego, gdy nie wykonywane są operacje przesyłania danych między komputerem a dyskiem twardym. Programy konfiguracyjne pozwalają także na wybór emulacji innych kart graficznych. Można w ten sposób wykorzystać całą gamę starszego oprogramowania.

Dostawca

Komputer Twinhead Superlap 386SX dostępny jest w PZ KAREN.

05-070 Sulejówek A1.J. Pilsudskiego 2 tel. 6104850, fax 6104770, tlx 816384 karen pl

03-903 Warszawa ul. Finlandzka 10 tel. 173042

Zenon Rudak

Dane techniczne:

procesor Intel 80386SX zegar procesora 16 MHz pamięć RAM 1 MB

pamięć zewnętrzna dysk twardy 42 MB, 23 ms; stacja dyskietek 3,5-calowych 1,44 MB

karta grafiki VGA

rozdzielczość 640 na 400 punktów ekran ciekłokrystaliczny o przekątnej 27,5 cm

interfejsy dwa szeregowe RS 232; równoległy; do zewnętrznej stacji dyskietek 3,5-calowych 1,44 MB, 720 KB i 5,25- calowych 1,2 MB; zewnętrznego monitora; zewnętrznej klawiatury, szyny systemowej

zasilanie akumulator NiCd - 2 godziny pracy; poprzez zasilacz z sieci 110 -240 V

waga ok. 5,8 kg wymiary: szerokość: 33 cm, wysokość: 8,6 cm, długość: 24,3 cm.


TOP 200