Turbolinux - multimedialny strzał w 10

10F to najnowsza wersja dystrybucji Turbolinux. Jest ona m.in. pierwszą dystrybucją linuksową, która zawiera komercyjny odtwarzacz DVD - PowerDVD firmy Cyberlink.

Turbolinux - multimedialny strzał w 10

Turbolinux 10F z odtwarzaczem PowerDVD

Nazwa dystrybucji rozwijana jest przez producenta jako Fun, Fast, Future, Freedom, Flexible (Zabawa, Szybkość, Przyszłość, Wolność, Elastyczność). Jej głównym atutem jest dołączenie do systemu komercyjnego odtwarzacza PowerDVD. Program wspiera m.in. nawigację w menu, system Dolby Digital oraz jednoczesne wyświetlanie dwóch rodzajów napisów. Dodatkowo w dystrybucji znalazł się Turbo Media Player, pozwalający na odtwarzanie plików Windows Media Video 9 oraz Windows Media Audio, RealPlayer 8 Basic oraz odtwarzacz Flash Player for Linux. W dziedzinie multimediów warto również wspomnieć o oprogramowaniu do komunikacji z Apple iPod.

Turbolinux 10 F działa na kernelu 2.6.0-7 z bibliotekami glibc 2.3.2, gcc 3.3.1, w systemie XFree86 4.3.0, do którego dołączone są środowiska KDE 3.1.5 oraz GNOME 2.4. Użytkownikom, którzy do tej pory nie mieli zbyt wiele do czynienia z systemem Linux może spodobać się to, iż Turbolinux do złudzenia niemal przypomina Windows. Podobny wygląd biurka, w tym m.in. ikony My Computer, My Documents, podobne menu, podobne narzędzia (m.in. Turbo Update przypominający Windows Update tool). Nie ma również problemów z kompatybilnością. Można m.in. automatycznie zamontować systemy plików Windows 95, 98, 2000 oraz XP, a pliki systemu Windows odczytać bezpośrednio z okna My Computer. Turbolinux jest dystrybucją komercyjną, jej zakupu można dokonać m.in. na stronie producenta.

Więcej informacji

http://www.turbolinux.com/products/10F/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200