Trzynasta odsłona Expo

Nagrody Grand Prix Komputer Expo '98

Nagrody Grand Prix Komputer Expo '98

Sprzęt - komputery: system komputerowy do pracy ciągłej AviiON NT Cluster-in-Box. Serwer autorstwa Data General, prezentowany przez TCH Systems.

Sprzęt - urządzenia peryferyjne: system bezprzewodowych połączeń dla telefonii, faksowania i przesyłania danych AirLink autorstwa Cylink, prezentowany przez .

i narzędziowe: system zabezpieczania sieci korporacyjnej, pracującej na bazie NetWare BorderManager Novella, prezentowany przez Novell Polska.

Oprogramowanie użytkowe, edukacyjne i rozrywkowe: Komputerowy Słownik Języka Polskiego autorstwa Wydawnictw Naukowych PWN.

Systemy komputerowe i rozwiązania informatyczne: system przetwarzania formularzy - skaner M3099 Fujitsu Nordic AB, oprogramowanie Eyes&Hands Readsoftu, prezentowane przez Alstor.

Po raz trzynasty 800 wystawców z 11 krajów spotkało się w Warszawie na najważniejszej polskiej imprezie targowej, poświęconej teleinformatyce - Komputer Expo '98. Jak co roku, oferta wystawców obejmowała produkty - od płynów do czyszczenia monitorów, po systemy zarządzania przedsiębiorstwem. Po raz pierwszy na Expo można było zobaczyć oferty firm, produkujących sprzęt i oprogramowanie na potrzeby wojska.

Expo zdominowały komputery i osprzęt PC. Największym ich wystawcą był nowosądecki Optimus, którego targowa strategia opierała się w głównej mierze na promocji komputerów Young i Prestiż "Ready for DVD". Urządzenia tej linii pojawiły się na rynku już w listopadzie ub.r. i dla zwiedzających nie stanowiły nowości. Kiedy na ubiegłorocznej imprezie ciekawostką były komputery z procesorem MMX, dzisiaj większość producentów przedstawiała komputery z Pentium II taktowane zegarem 300 MHz i Pentium MMX 233 MHz.

Tym razem, w odpowiedzi na promocję Internet Explorera 4.0 po polsku, Netscape przedstawił polską wersję Communicatora. Już na początku przyszłego kwartału zlokalizowany Communicator trafi do sklepów po tej samej, co jego amerykański odpowiednik, cenie, czyli kosztując od 60 do 80 zł w zależności od wybranych opcji. Spolszczony został także Netscape Navigator, którego będzie można nabyć za 40 zł. Tomasz Ryś, przedstawiciel dystrybutora Netscape'a, zapewnił, że "nie ustalona jeszcze liczba pakietów Communicatora zostanie rozprowadzona wśród klientów za darmo". Spolonizowany ma być także serwer WWW Netscape Communications.

Komputery sieciowe

Producentem, który zaprezentował pełną gamę swoich produktów sieciowych, był Novell. Premierę na Komputer Expo miała polska wersja pakietu GroupWise 5.2. Prezentowano także oprogramowanie BorderManager, umożliwiające kompleksowe zabezpieczanie sieci korporacyjnej, pracującej na bazie NetWare.

Po raz pierwszy na targach można było zobaczyć komputer sieciowy Network Station firmy IBM, współpracujący z serwerami zdolnymi obsłużyć protokół X.11. Większą ekspozycję, dedykowaną komputerom sieciowym oraz Javie, miał Sun Microsystems, która zaprezentowała nową wersję swojego NC JavaStation, wzbogaconą o akcelerator graficzny i układ dźwiękowy.

Oprogramowanie dla firmy

Wielu producentów prezentowało oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Należały do nich m.in. pakiety Comnet FIRMA (zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem opracowany przez firmę Wonlok przy wykorzystaniu narzędzi Oracle'a), Exact wersja Glob (oparta na własnym systemie baz danych, wkrótce będzie dostępna wersja w formacie Btrieve), Intact (zintegrowany system F-K dla średnich i dużych przedsiębiorstw na NT, Unix i Mac OS), Concorde XAL i MOS (system zarządzania przedsiębiorstwem napisany w C++). Prezentowany był także pierwszy krajowy program do sprzedaży w sieci Internet - Internet Supermarket.

Telekomunikacja

Nagroda Info-Star

Kategoria "Rozwiązania informatyczne": Dariusz Kupiecki, dyrektor naczelny ds. informatyki Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz BGŻ Polska.

Kategoria "Osiągnięcia biznesowe": Roman Kluska, prezes Optimus SA.

Kategoria "Promowanie informatyki": Borys Stokalski, prezes zarządu i dyrektor ds. rozwoju InfoViDE.

Jako jeden z niewielu operatorów telekomunikacyjnych, swoją ofertę podczas tegorocznych targów przedstawiła Telekomunikacja Polska SA. W jej stoisku przeważały usługi satelitarne oraz automaty na tzw. karty inteligentne z wbudowanym układem scalonym. Jak twierdzą przedstawiciele TP SA, w ciągu kilku najbliższych lat zostanie zainstalowanych ok. 100 tys. tego typu urządzeń, m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Katowicach.

Ponadto w tym roku ma się rozpocząć promocja dwóch nowych usług satelitarnej łączności personalnej. Jedną z nich jest Inmarsat Mini-M., działający już na świecie, drugą - ICO Global. TP SA jest jednym z udziałowców ICO Global, która rozpocznie komercyjną działalność w 2000 r. Zdaniem jej przedstawicieli, dopóki nie zmieni się ustawa o łączności, dopóty Polacy nie będą mogli korzystać z jej oferty, gdyż polskie prawo nie zezwala na korzystanie z ruchomych systemów łączności satelitarnej.

Bankowość

Wśród kilku producentów, oferujących rozwiązania dla banków, znaleźli się m.in. , SAS Institute i Softbank SA wraz ze swoim nowym partnerem - angielską spółką Global Financial Services (GFS). Dostarczy ona tzw. półprodukty dla powstającego, zintegrowanego systemu bankowego warszawskiego producenta. Na targach Komputer Expo poinformowano, że zostaną opracowane dwie jego wersje. Jedna dla dużych banków, pracująca na komputerze typu mainframe, druga - oparta na architekturze rozproszonej.

Współpraca A. Jadczak, W. Nowicki, P. Gamdzyk, W. Pawłowicz, M. Szafrańskibe


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200