Trzęsienie ziemi u dostawcy procesorów do iPhone'a

Jeden z producentów procesorów do telefonów Apple'a ma niemałe problemy. Fabryka firmy TSMC, która może przejąć w całości produkcję układów Apple A10 do tegorocznego iPhone'a, boryka się ze skutkami trzęsienia ziemi.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) jest jednym z producentów układów Apple A9 z iPhone'a 6s i iPhone'a 6s Plus. Oprócz tajwańskiego przedsiębiorstwa procesory do iPhone'ów na zlecenie Apple'a produkuje również Samsung.

Koreańska firma produkowała układy do poprzednich generacji iPhone'ów. Nie jest jednak wykluczone, że produkcją układów SoC do urządzeń z rodziny iPhone 7 zajmie się wyłącznie TSMC, jeden z największych na świecie producentów wytwarzających układy scalone na zamówienie innych firm. Bo od długiego czasu pojawiają się kolejne plotki, wedle których Apple chce uniezależnić się od Samsunga, czyli swojego głównego konkurenta na rynku mobilnym.

Zobacz również:

  • TSMC rośnie w siłę i detronizuje firmy Intel i Samsung
  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus

Do tej pory TSMC nie miało na tyle wolnych mocy produkcyjnych, żeby sprostać zapotrzebowaniu na układy do iPhone'ów. Możliwe, że zmieni się to w tym roku i Apple przestanie zamawiać u Samsunga chipy Apple A10.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ma jednak obecnie problemy, które stawiają pod znakiem zapytania zdolność firmy do wyprodukowania odpowiednio dużej liczby procesorów. Są one skutkiem trzęsienia ziemi. Okazało się, że jego skutki są poważniejsze, niż do tej pory myślano.

Trzęsienie ziemi u dostawcy procesorów do iPhone'a

TSMC jest jednym z dostawców układów do iPhone'ów

W wyniku wstrząsów sejsmicznych z 6 lutego przerwano produkcję w jednej z tajwańskich fabryk należących do TSMC. Z tego powodu może istotnie zmniejszyć się wielkość dostaw układów w pierwszym kwartale 2016 roku.

Z początku przedstawiciele firmy twierdzili, że spadek dostaw wyniesie zaledwie 1 proc. Okazuje się, że straty w wyniku trzęsienia ziemi mogą być znacznie bardziej dotkliwe. Na razie nie wiadomo, czy i jak zdarzenie wpłynie na współpracę TSMC i Apple'a w najbliższej przyszłości. Być może dywersyfikacja dostawców okaże się rozwiązaniem najlepszym.

źródło: cultofmac.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200