Trzęsienie ziemi na Tajwanie dotknęło producentów komponentów komputerowych

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tajwan nocą w miniony poniedziałek, może mieć poważny wpływ na ekonomię branży komputerowej.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tajwan nocą w miniony poniedziałek, może mieć poważny wpływ na ekonomię branży komputerowej.

Przedstawiciele amerykańskich firm obawiają się przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich pracowników. W wyniku trzęsienia zginęło już ponad 1700 osób, ok. 3 tys. jest ciągle pod gruzami, prawie 4 tys. jest rannych. Całkowicie zniszczonych zostało ponad tysiąc budynków, katastrofie uległy drogi, mosty, linie energetyczne i telefoniczne. Jeszcze wczoraj Tajwan był całkowicie odcięty od Internetu.

Tajwan jest ośrodkiem masowej produkcji komponentów elektronicznych. Każde zawahanie na tamtejszym rynku powoduje natychmiastową reakcję na rynkach światowych. Jako przyczynę niedawnego wzrostu cen układów pamięci, analitycy podawali przerwę w dostawach energii elektrycznej do tajwańskich fabryk, która miała miejsce przed kilkoma miesiącami. Tajwan został też obarczony winą za niedobór ekranów LCD na rynku światowym. W związku z tym rozpoczęto tam budowę sześciu nowych fabryk, które miały zaspokoić światowy popyt i przyczynić się do obniżenia cen na ekrany ciekłokrystaliczne. Fabryki te miały zostać otworzone w ciągu najbliższych 18 miesięcy, ale z powodu katastrofy, termin ich uruchomienia stoi pod znakiem zapytania.

Na Tajwanie, w Hsinchu znajduje się też jeden z najszybciej rozwijających się ośrodków produkujących układy scalone. Pierwsze raporty podawały, że mieszczące się tam fabryki w niewielkim stopniu uległy uszkodzeniu. Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), największy na świecie kontraktowy producent układów, podał w oświadczeniu, że wszystkie jego budynki, systemy dystrybucji energii i wody nie ucierpiały w wyniku trzęsienia. Znajdujące się w Hsinchu fabryki TSM na razie nie pracują i czekają na przywrócenie zasilania. Producent informuje jednak, że ostateczne oszacowanie wpływu, jakie miało trzęsienie ziemi na jego produkcję, będzie możliwe dopiero po pełnym przywróceniu zasilania. Z kolei General Semiconductor poinformował, że jego fabryka w Taipei nie odniosła żadnych szkód i wkrótce zostanie w niej przywrócona normalna produkcja.

Eksperci zgadzają się, że trudno jest w tej chwili oszacować, jaki wpływ na światową produkcję komputerów PC będzie miało tajwańskie trzęsienie ziemi i spowodowane nim przerwy w pracy fabryk układów scalonych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200