Trzecia firma

Utworzenie biura Tandem Computers w Polsce zbiegło się z podpisaniem przez firmę kontraktu z Bankiem Gospodarki Żywnościowej.

Utworzenie biura Tandem Computers w Polsce zbiegło się z podpisaniem przez firmę kontraktu z Bankiem Gospodarki Żywnościowej.

Tandem Computers wkracza na polski rynek, nie tylko jako producent wysokiej klasy serwerów dla rynku finansowego, ale także jako oddział trzeciej, co do wielkości, firmy komputerowej na świecie. Tandem został w czerwcu br. przejęty za 3 mld USD przez Compaq Computer, największego producenta komputerów PC i serwerów opartych na procesorach Intela.

Do tej pory, jak przyznawali przedstawiciele europejskiej centrali Tandema, działalność firmy w Polsce nie była zbyt intensywna. Mimo przeprowadzenia kilku wdrożeń, z których największe to: system rezerwacji biletów dla Polskich Kolei Państwowych oraz obsługa transakcji dokonywanych za pośrednictwem kart płatniczych dla Polcardu, firma nie mogła skutecznie konkurować z mocno osadzonymi na polskim rynku Digitalem, Hewlett-Packardem i IBM. „Model oparty wyłącznie na prowadzonej z zagranicy współpracy z dystrybutorami wyczerpał się” - twierdzi Jarosław Mulewicz, dyrektor generalny Tandem Computers Polska Sp. z o.o. Oprócz wspomnianych polskich spółek, Tandem sprzedawał rozwiązania także zagranicznym bankom, które otwierały przedstawicielstwa w Polsce - Deutsche Bank, Bank of America, ING.

Pod koniec września br. Tandem wygrał przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Na serwerze Himalaya Non Stop będzie pracować oprogramowanie firmy Applied Communications Inc. (ACI). Jednym z zadań zakupionego przez bank rozwiązania ma być wprowadzenie systemu służącego do przeprowadzania wzajemnych rozliczeń w sieci ponad 1500 oddziałów i banków spółdzielczych, wchodzących w skład BGŻ. Jak ocenia Jarosław Mulewicz, zaletą tego rozwiązania jest to, że stanowi on „nakładkę” na działający w bankach system oddziałowy, który pozostanie nienaruszony. Pozwoli to na zapewnienie jednakowej obsługi wszystkim klientom BGŻ, niezależnie od tego, w którym z oddziałów na terenie kraju będzie dokonywana operacja bankowa. Poza tym w przyszłości system BGŻ będzie stanowił podstawę do wprowadzenia nowych usług bankowych.

Urządzenia Tandema będą tez prawdopodobnie pracować w warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak informowaliśmy wcześniej, w przetargu na nowy system informatyczny rozważano wykorzystanie sprzętu Hewlett-Packarda i Tandem Computers. Obecnie GPW podpisała list intencyjny na wykorzystanie systemu giełdy paryskiej, opartego m.in. na urządzeniach Tandema.

Tandem Computers jest producentem serwerów tzw. fault-tolerant. Ofertę kieruje przede wszystkim do instytucji finansowych i firm telekomunikacyjnych. Według przedstawicieli firmy, na świecie 90% transakcji papierami wartościowymi, 66% transakcji kartami kredytowymi i 80% operacji bankomatowych obsługiwanych jest przez urządzenia Tandema.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200