Trzeci ZIP w rodzinie Iomega

Czy nadszedł już czas definitywnego zmierzchu dyskietki 1,44 MB?

Czy nadszedł już czas definitywnego zmierzchu dyskietki 1,44 MB?

W marcu br. minęły dwa lata od chwili, kiedy firma Iomega wprowadziła na rynek pierwsze napędy ZIP. Tani, lekki napęd korzystający z wymiennych, niewielkich (formatu zbliżonego do dyskietek 3”) dysków o pojemności 100 MB, łatwy w instalacji, z dołączonymi programami użytkowymi do kopiowania, backupu i zarządzania katalogami to najważniejsze cechy tego urządzenia, które wpłynęły na jego popularność. Stało się ono quasi-standardem przy wymianie dużych plików między komputerami PC (5 mln sprzedanych do dzisiaj urządzeń).

ZIP był do tej pory oferowany w dwóch podstawowych wersjach - z interfejsem dla złącza równoległego i SCSI (opisany w CW nr 4 z br.). Niedawno Iomega zaprezentowała nową wersję napędu ZIP z interfejsem IDE/ATAPI, o gabarytach odpowiadających typowej wnęce 3,5”. Nowy ZIP znajdzie się w sprzedaży detalicznej pod koniec br. W tym samym czasie również mają pojawić się pierwsze zminiaturyzowane napędy ZIP dla notebooków.

Instalacja tego urządzenia w komputerze TCH Winner okazała się prosta. Wystarczyło dołączyć napęd ZIP do wstążki połączeń IDE, która łączy dysk twardy z płytą systemową. Po zmianie statusu urządzenia z Master na Slave za pomocą odpowiedniej zwory i załadowaniu systemu Windows 95, w oknie Mój Komputer ukazała się ikona symbolizująca dysk przenośny. Po umieszczeniu w kieszeni napędu dyskietki, pierwsza próba przeciągnięcia foldera plików z Explorera Windows do okna nowego dysku zakończyła się niepowodzeniem - na ekranie bowiem pojawiła się informacja, że dysk jest nie formatowany, i zapytanie, czy można go sformatować. Twierdząca odpowiedź zakończyła się szybkim sformatowaniem dysku, na który skopiowano w obie strony (z dysku twardego na ZIP i z ZIP na dysk twardy) folder zawierający MS Office (ok. 50 MB), co zajęło w obu przypadkach tyle samo czasu - zaledwie 100 s. Warto dodać, że instalacja nowego napędu będzie wymagała w starszych typach komputerów ingerencji w BIOS.

Ważną zaletą oferty Iomegi jest dołączone do napędu ZIP oprogramowanie, które pozwala na formatowanie dyskietek, zabezpieczenie ich przed zapisem, a nawet możliwość zabezpieczenia hasłem danych przed niepowołanym dostępem. Na dołączonym do napędu ZIP dysku CD-ROM Iomega Toolbox znajduje się wiele programów użytkowych, wśród których na uwagę zasługuje program do kopiowania ogromnych plików i programy instalacyjne dla DOS, Windows 3.1, 95, NT, OS/2.

<hr size=1 noshade>Napęd ZIP ATAPI w wersji wewnętrznej

Producent: Iomega

http://www.iomega.com

Cena: ok. 400 zł dla OEM, na rynku detalicznym produkt pojawi się pod koniec roku


TOP 200