Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB

Testowanie nowych satelitów jest obecnie dla ich twórców nie lada wyzwaniem. Trwają cały czas próby rozwiązania tego problemu, czego przykładem jest kosmiczny program noszący nazwę Slingshot 1, który ma zaowocować powstaniem standardu noszącego roboczą nazwę „USB for space”.

Grafika: Aerospace

Dzięki rozwiązaniu „USB for space”, testowanie nowego satelity będzie równie prostą czynnością, jak podłączenie do komputera przez port USB nowej klawiatury i sprawdzenie czy działa ona poprawnie. W ramach tego programu firma Virgin Orbit wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną eksperymentalnego satelitę Cubesat 12U, który został zaprojektowany przez zespół naukowców z Aerospace Corporation.

Nie jest to pierwsza próba rozwiązania tego problemu, gdyż wcześniej zajęła się nim armia amerykańska, tworząc satelitarne stanowisko testowania bazujące na architekturze SPA (Space Plug-and-Play). Twórcy programu Slingshot 1 chcą stworzyć standardową magistralę satelitarną, która bazuje na otwartych standardach i jest łatwa w użyciu oraz równie elastyczna jak standardy USB lub ATX, spełniając jednocześnie wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, zasilania i innych wymogów technicznych stawianych przed tego typu rozwiązaniami.

Zobacz również:

  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką
  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Lasery wspomagają pracę satelitów Starlink

Twórcy inicjatywy poinformowali, że projektując kosmiczny interfejs chcą oprzeć go w dużym stopniu na technologii Ethernet, mając na uwadze fakt iż ogromna ilość sieci pracujących na świecie bazuje na tej właśnie technologii.

Program Slingshot 1 powinien przyspieszyć prace nad wdrażaniem do użytku nowych satelitów, dzięki zastosowaniu modułowych interfejsów pracujących w trybie plug-and-play. Interfejsy te wykorzystują ogólnodostępne rozwiązania open source, co pozwoli uniknąć problemów związanych z licencjami i zgodnością. Będą przy tym spełniać wszystkie wymogi techniczne dotyczące takich parametrów, jak zasilanie, architektura poleceń, systemy kontroli czy telemetria.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200