Trwają prace nad standardem Bluetooth wspierającym architekturę mesh

Standard Bluetooth może zostać w istotny sposób zmodyfikowany i wzbogacony o nowe funkcje, dzięki którym będzie mógł obsługiwać sieci bazujące na architekturze mesh (czyli kratowej, nazywanej też przez niektórych architekturą siatki).

Ważne jest to iż twórcy nowego standardu zakładają, że funkcje te będzie można wdrażać bez konieczności modyfikowania warstwy sprzętowej bezprzewodowej sieci Bluetooth.

Sieci Bluetooth bazujące na architekturze kraty znajdą zastosowanie przede wszystkim w środowiskach IoT (Internet rzeczy), w których dane będzie można odbierać bezpośrednio z setek rozproszonych np. po całej fabryce czy biurze czujników czy mierników, bez konieczności stosowania punktów pośrednich, takich jak bramy czy routery.

Zobacz również:

  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę
  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Prace nad nowym standardem Bluetooth wspierającym architekturę kratową prowadzi cały czas Bluetooth SIG, organizacja wspierająca, promująca i zatwierdzająca standardy obowiązujące w tym środowisku sieciowym.

Twórcy nowego standardu informują, że będzie ona bazować w dużej mierze na technologiach stosowanych w sieciach Bluetooth Low Energ (w skrócie BLE). To sieci Bluetooth charakteryzujące się niewielką przepustowością, których główną zaletą jest bardzo mały pobór mocy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200