Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu

Duże osiągnięcia ma w tej dziedzinie Intel. Jest twórcą największego na świecie, zaprezentowanego w ostatnich dniach neuromorficznego systemu obliczeniowego, który został zaprojektowany we współpracy z Sandia National Laboratories (ośrodek badawczy należący do Departamentu Energii USA).

Grafika: Intel

Systemy neuromorficzne charakteryzują się tym, że działają pod wieloma względami w taki sam sposób jak ludzki mózg. Termin neuromorficzne nawiązuje do prac prowadzonych przez żyjącego w latach osiemdziesiątych naukowca Carvera Meada, który pracował nad technologią, dzięki której tranzystory znajdujące się na chipie mogą się ze sobą bardzo szybko komunikować. Mead doszedł wtedy do wniosku, że sieć zapewniająca tranzystorom możliwość szybkiego komunikowania się, musi pracować w podobny sposób, jak struktura znajdująca się w ludzkim mózgu.

Opracowany przez Intel system symulujący pracę ludzkiego mózgu nosi nazwę Hala Point, ma wielość kuchenki gazowej, pobiera 2,5 kW mocy i składa się z 1152 chipów Loihi 2. Komunikują się one z krzemowymi neuronami (których jest 1,15 mld) oraz z synapsami (których jest 128 mld), rozmieszczonymi w 140 544 neuromorficznych rdzeniach przetwarzających dane. Dla porównania, poprzedni system tego typu – noszący nazwę Pohoiki Springs – powstał cztery lata temu i zawierał 768 chipów Loihi 1. Hala Point jest w stanie wykonać 20 biliardów operacji na sekundę (czyli dziesiątki razy więcej niż konwencjonalne chipy), zużywając przy tym wielokrotnie mniej energii.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Microsoft Surface Pro debiutuje z procesorem ARM i wyświetlaczem OLED
  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego

Projektując systemy tego typu Intel chciał wykazać, że standardowe sieci neuronowe (na których bazują systemy neuromorficzne) mogą być sercem systemów obliczeniowych i są w stanie stawić czoła systemom bazującym na procesorach graficznych i układach ASIC.

Na koniec warto przypomnieć, że nad komputerami neuromorficznymi pracują też inne firmy. Po Intelu największymi sukcesami może się pochwalić firma IBM, która jest twórcą procesora TrueNort. Pierwszy system TrueNorth powstał w laboratoriach firmy IBM dość dawno, bo w 2014 roku. Został wtedy zbudowany w ramach projektu naukowego noszące nazwę DARPA SyNAPSE. Do dzisiaj był wielokrotnie modyfikowany i ostatnia wersja pracuje tysiące razy szybciej niż pierwsza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200