Trwają intensywne prace nad pamięcią DNA

Pamięć DNA może w pewnym momencie zastąpić dyski twarde, pamięci taśmowe i inne nośniki danych. Uczeni poczynili bowiem w ostatnich latach znaczny postęp w tej dziedzinie, opracowując np. system pamięci tego typu, z którego można odczytywać pojedyncze pliki przy stopie błędu równej zeru.

Pamięć taka bazuje na DNA (z ang. deoxyribonucleic acid), czyli na kwasie deoksyrybonukleinowym, tym samym w którym znajduje się genom każdego żyjącego organizmu, w tym genom człowieka.

Symbolem DNA jest znana chyba każdemu podwójna spirala. Może ona przechowywać olbrzymie ilości danych dostarczających mnóstwo informacji o organizmie, z którego próbka DNA została pobrana. Znamy przypadki gdy naukowcy byli w stanie powiedzieć na co umarł człowiek żyjący tysiące lat temu, gdyż udało im pozyskać DNA znajdujące się w jednej z jego kości.

Zobacz również:

Duże osiągnięcia ma tej dziedzinie Microsoft. Korporacja ogłosiła niedawno, że udało jej się zbudować pamięć DNA, zapisać na niej 35 plików o ogólnej pojemności 200 MB, a następnie odczytywać z niej każdy plik oddzielnie

To znaczące dokonanie, ponieważ we wcześniejszych pamięciach tego typu nie można było tak robić. Naukowcy mogli co najwyżej zapisać cały blok danych, następnie odczytać go i dopiero wtedy wyselekcjonować z niego te dane, które ich interesowały, np. tworzące określony plik. Operację taką musieli przy tym wielokrotnie powtarzać, podczas gdy w przypadku pamięci DNA zbudowanej przez Microsoft, stopa błędu jest równa zeru. Właśnie dlatego jej twórcy określili ją jako pamięć typu "zero-error individual-file data retrieval".

W publikacji noszącej tytuł "Random access in large-scale DNA data storage", opublikowanym na witrynie Nature Biotechnology, naukowcy piszą iż kluczem do sukcesu było sprawdzanie poprawności danych i napisanie algorytmu, który przyspieszyłby odczyt z materiału mającego kształt nici czy spirali.

W podsumowaniu zaznaczyli, że przechowywanie danych w strukturach DNA może potencjalnie uzupełnić lub ostatecznie zastąpić taśmę, czyli najbardziej gęstą, dostępną obecnie na rynku pamięć masową, używany powszechnie do archiwizowania danych.


TOP 200