Trwają badania nad memrystorami, które emulują pracę ludzkiego mózgu

Naukowcy pracują nad komputerami, które będą przetwarzać informacje w podobny sposób jak ludzki mózg, a więc mówiąc kolokwialnie będą „myśleć” i działać intuicyjnie. Jednym z elementów takiego komputera mogą być pamięci, które potrafią uczyć się. Nad pamięciami takimi pracuje obecnie amerykańska firma Knowm.

Jednym z ważnych elementów takich komputerów są pamięci, które potrafią się uczyć. Pamięci tego rodzaju opracowuje m.in. amerykańska firma Knowm.

Są to pamięci bazujące na tzw. memrystorach, które tym różnią się od tradycyjnych pamięci takich, jak dyski, nieulotne pamięci NAND/flash czy ulotne pamięci RAM, że nie tylko przechowują dane, ale wraz z upływem czasu i systematycznym dopływem nowych informacji inteligentnie je modyfikują, czyli potrafią się uczyć.

Zobacz również:

  • Pamięci GDDR7 pojawią się na rynku w 2025 roku

Komputery wyposażone w tego typu pamięci memrystorowe będą w stanie analizować olbrzymie porcje danych i kojarzyć w intuicyjny sposób różne zdarzenia i wzorce, a następnie przewidywać rozwój sytuacji, czyli reagować na odbierane bodźce podobnie jak robi to ludzki mózg.

Trwają badania nad memrystorami, które emulują pracę ludzkiego mózgu

Układ zawierający inteligentne memrystory produkowany przez firmę Knowm

Jak twierdzi firma Knowm, projektowane przez nią memrystory działają na podobieństwo ludzkiego mózgu, w którym kluczową rolę odgrywają synapsy. Są to połączenia, przez które sąsiadujące neurony wymieniają sygnały. Specyficzną cechą synapsy jest to, że im częściej jest używana, tym lepiej obsługuje przekazywane drugiemu neuronowi sygnały. Memrystory projektowane przez firmę Knowm zachowują się w podobny sposób.

Gwoli ścisłości należy powiedzieć, że firma nie wprowadziła na rynek w pełni funkcjonalnych, inteligentnych memrystorów. Ma w ofercie prototypowe zestawy przeznaczone dla deweloperów, które zawierają układy pozwalające budować tego rodzaju moduły emulujące inteligentne pamięci. W skład zestawu wchodzą cyfrowe i analogowe układy scalone oraz oprogramowanie wykorzystujące algorytmy opracowane przez Knowm.

Inteligentnymi memrystorami interesuje się też firma HP. Pisaliśmy o tym swego czasu tutaj. Zamierza ona w niedalekiej przyszłości wprowadzić memrystory do systemów obliczeniowych kolejnej generacji, znanych pod roboczą nazwą The Machine. HP sądzi, że będzie w stanie zastąpić instalowane w komputerach The Machine standardowe pamięci – zarówno masowe, jak i systemowe – inteligentnymi memrystorami nad którymi pracuje obecnie firma SanDisk. Twierdzi ona, że będą one w stanie pracować nawet 1000 razy szybciej od produkowanych obecnie pamięci NAND/flash.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200