Trwa renesans kryptowalut

Wartość rynku kryptowalut wzrosła o ponad 30% w ostatnim roku. Raport Binance.

Raport Binance pokazuje aktualny stan w każdej głównej kategorii branży kryptowalutowej, co obejmuje m.in. kryptowaluty, rynek DeFi, NFT, gaming i metaverse.

Kapitalizacja rynku kryptowalut na koniec czerwca br. osiągnęła wartość 1,17 biliona USD, co oznacza wzrost o 30,3% w porównaniu do 30 czerwca 2022 roku. To wyraźnie pokazuje odrodzenie rynku kryptowalut po burzliwym 2022 roku, w którym miały miejsce m.in. głośne zamknięcia kilku giełd kryptowalutowych – wynika z raportu na temat kondycji branży krypto w pierwszej połowie 2023 roku, który został przygotowany przez Binance Research, będący częścią największej na świecie globalnej giełdy kryptowalut Binance.

Zobacz również:

  • Kolejny trudny kwartał kryptowalut
  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

Bitcoin królem kryptowalut

W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. Bitcoin zwiększył swój udział w rynku kryptowalut z 40,4% do 50,5%. Z innych kryptowalut tylko Ethereum (ETH) zanotował niewielki wzrost z 18,5% do 19,5%, a Ripple (XRP) utrzymał swój udział na poziomie 2,1%. Wszystkie inne główne kryptowaluty zanotowały spadki.

Trwa renesans kryptowalut

Udziały najważniejszych kryptowalut w rynku. Źródło: raport Binance

Jak zwraca uwagę Binance Research, inwestycja w Bitcoina w pierwszej połowie 2023 roku mogła przynieść 87,7% stopę zwrotu. Żadne inne inwestycje na tradycyjnym rynku papierów wartościowych nie przyniosły takiego zysku w tym okresie, dodają analitycy Binance Research.

Rajd USDT i stabilny wzrost DeFi

Pierwsza połowa tego roku przyniosła też interesujące wydarzenia w sektorze stablecoinów i DeFi. Rynek stablecoinów, czyli stabilnych monet cyfrowych powiązanych z tradycyjnymi walutami, surowcami, innymi kryptowalutami lub algorytmami stabilizującymi, zanotował wyraźną utratę wartości, bo aż o 7%. Aktualna kapitalizacja tego rynku to 128.1 miliardów USD. Najlepszym stablecoinem w tym okresie okazał się USDT (powiązany z dolarem amerykańskim), którego udział w rynku wzrósł z 43,6% na początku roku do 65%, a kapitalizacja osiągnęła wartość 83.3 miliarda USD.

Z kolei pierwsza połowa roku na rynku DeFi (Decentralized Finance) minęła pod znakiem stabilnego wzrostu, a DeFi TVL, czyli całkowita wartość zablokowana w zdecentralizowanych protokołach finansowych (jak platformy pożyczkowe, DEX-y i platformy stakingu) wzrosła o 16.7% do 44.2 miliardów USD. Binance Research przewiduje, że wartość DeFi TVL do 2030 roku wzrośnie ponad pięciokrotnie, do poziomu 231.2 miliardów USD.

NFT, gaming i metaverse

W pierwszej połowie 2023 roku tokeny NFT zanotowały wolumen sprzedaży na poziomie 5,3 miliarda USD, co stanowi spadek o 75,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale wzrost o 32,9% w porównaniu do drugiej połowy 2022 roku.

„Gwałtowny spadek w ujęciu rocznym nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę zmianę nastrojów na rynku w porównaniu do roku wcześniejszego. Pozytywnym akcentem są pewne oznaki stabilizacji, porównując sprzedaż NFT-ów w pierwszej połowie 2023 i 2022 roku” – napisali analitycy Binance Research w raporcie.

Zespół Binance Research odnotował także spadek zainteresowania opartymi o blockchain grami i metaversem w porównaniu do przełomu 2021 i 2022. Jednak pomimo tego, kapitalizacja tokenów związanych z rynkiem gier wzrosła w pierwszej połowie 2023 roku o 48% do poziomu do poziomu 12.1 biliona USD, co było związane generalnie z odrodzeniem branży kryptowalut. Z kolei sektor metaverse zanotował sprzedaż na poziomie 6,1 miliona dolarów w czerwcu 2023 roku, co stanowi 88% spadek w porównaniu do grudnia 2022 roku.

Pomimo tego długoterminowy potencjał gier opartych na blockchainie i metawersum jest ogromny. Optymistyczne są także prognozy na druga połowę 2023 roku dla całego rynku kryptowalut – stwierdzili analitycy Binance Research.

Pełną wersję raportu Bianance Research można pobrać tutaj.

Źródło: mat. pras. Binance

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200