Trwa kryzys na rynku pecetów i tabletów

Najnowsza prognoza IDC przewiduje, że obroty na rynku komputerów osobistych i tabletów będą dalej spadać. Znana firma analityczna przewiduje, że dostawy takich urządzeń osobistych spadną w tym roku aż o ok. 12% i nie ma wątpliwości, że w 2023 r. trend taki utrzyma się.

Grafika: StuartMiles/freerangestock

IDC odnotowuje fakt, że nadmierne zapasy komputerów osobistych i tabletów zmuszają ich producentów do znacznego obniżania cen. Wydaje się więc iż tak długo, jak trwa kryzys ekonomiczny, pecety i tablety będą przechodzić z grupy klasy premium do grupy produktów średniej klasy. W opinii IDC rynek ten doświadcza obecnie nie tylko spowolnienia popytu, ale także silnych przeciwności makroekonomicznych.

Mimo że większość tabletów z systemem Android i Chromebooków tanieje, popyt na nie wcale nie rośnie. IDC informuje, że porównując rok do roku dostawy tabletów spadły w październiku tego roku o 8,8%, sygnalizując piąty z rzędu kwartał spadku na tym rynku. To nagłe kurczenie się rynku tabletów nastąpiło po dwóch latach ogromnego wzrostu.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

Dobra wiadomość jest taka, że dostawy tabletów i komputerów PC będą nadal przekraczać poziomy uzyskiwane w przeszłości przed pandemią. Prawda jednak jest taka, że producenci zarówno komputerów osobistych, jak i tabletów będą mieli spore trudności w nadchodzących miesiącach, ponieważ spodziewany jest nie tylko spadek wolumenu sprzedaży, ale także średnich cen takich produktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200