Trwa konkurs na zmianę nazwy oprogramowania Java EE

Eclipse Foundation (organizacja typu non-profit zajmująca się wspieraniem projektów związanych ze środowiskiem Eclipse) rozpisała konkurs online, którego celem jest zmiana nazwy oprogramowania Java używanego do budowania biznesowych aplikacji.

Uczestnicy konkursu nie mogą proponować własnych nazw, w wybierać jedną spośród dwóch zaproponowanych przez Eclipse Foundation. Do wyboru mają nazwy Enterprise Profile i Jakarta EE.

Jeśli ktoś chce wziąć udział w konkursie, powinien odwiedzić tę stronę Google Forms. Ale uwaga - aby to zrobić trzeba posiadać konto Google. Konkurs potrwa do 23. lutego i wtedy Eclipse Foundation ogłosi, która nazwa zwyciężyła.

Wybraną nazwę będzie też można przypisywać kompatybilnym, niezależnym implementacjom tej platformy. Oprogramowaniu Enterprise Java przypisano wiele lat temu nazwę Java EE (Enterprise Edition). Nazwa ta jest używana do dzisiaj, ale obecnie zostanie z inicjatywy Eclipse Foundation zmieniona. Jest to konieczne, ponieważ określenie Java EE ma statut nazwy towarowej, która jest własnością firmy Oracle.

Eclipse informuje, że nowa nazwa musi spełnić szereg warunków prawnych, zanim zostanie oficjalnie zarejestrowana jako obowiązująca i legalna. Ostateczną decyzję w tek kwestii podejmie kierownictwo Eclipse Foundation w porozumieniu z komitetem pilotującym ten projekt.