Trump idzie na zwarcie z Chinami

No i stało się. Prezydent Donald Trump przechodzi od słów do czynów i wydał wczoraj rozporządzenie, które otwiera nowy rozdział w konflikcie z Chinami. Zakazuje ono osobom fizycznym i prawnym w USA prowadzenia interesów z chińską korporacją ByteDance, która jest właścicielem aplikacji TikTok. Oznacza to iż aplikacji tej nie będzie można wtedy używać w USA.

TikTok

Jako powód podano obawy, że aplikacja zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. Rozporządzenie precyzuje, że zakaz wchodzi w życie dokładnie po upływie 45 dni od daty jego opublikowania.

Rozporządzenie zabrania dokonywania jakichkolwiek transakcji biznesowych z firmą ByteDance, której podmiotem jest jakiegokolwiek mienie podlegającego jurysdykcji Stanów Zjednoczonych. Tak naprawdę to oznacza to, że od momentu wejścia w życie rozporządzenia amerykańskie firmy i Amerykanie nie będą mogli używać aplikacji TikTok.

Zobacz również:

  • Chiny biorą odwet i uderzają w USA
  • TikTok kontratakuje

Analitycy podkreślają, że tak ad hoc trudno jest powiedzieć czy rozporządzenie jest zgodne z prawem lub w ogóle jest wykonalne, dlatego ByteDance najprawdopodobniej odwoła się i sprawa będzie miała swój finał przez sądem. Tym bardziej iż Trump wydał również prawie identyczne rozporządzenie w odniesieniu do aplikacji WeChat, której właścicielem jest inny chiński gigant internetowy Tencent, ponownie powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200