Trudno w to uwierzyć, ale telefon komórkowy ma już 50 lat!

Pierwsza udana rozmowa przez telefon komórkowy została przeprowadzona 3 kwietnia 1973 roku. Od tego czasu minęło 50 lat, a komórki zmieniły się nie do poznania.

Telefony komórkowe, a w zasadzie smartfony to urządzenia bez których nie wyobrażamy sobie życia. Są to najbardziej personalne urządzenia elektroniczne, z których korzystamy. W smartfonach znajdują się dostępy do naszych banków, social mediów, kart płatniczych oraz wielu cennych i niezwykle wrażliwych na bezpieczeństwo danych.

Za produkcję pierwszego telefonu komórkowego odpowiedzialna była Motorola
Źródło: motorola.com

Za produkcję pierwszego telefonu komórkowego odpowiedzialna była Motorola

Źródło: motorola.com

Historia telefonów komórkowych rozpoczęła się w latach 60-tych XX wieku, a pierwszą publiczną rozmowę z wykorzystaniem telefonu komórkowego przeprowadzono 3 kwietnia 1973 roku. Dzień ten był jednym z najważniejszych dni w świecie nowych technologii w całym XX wieku.

Zobacz również:

  • Google walczy ze oszustwami telefonicznymi
  • Matowa folia na ekran - użyteczne akcesorium czy zbędny gadget?
  • Google łata 50 luk systemu Android

Telefon komórkowy powstał w laboratoriach firmy Bell Labs (aktualnie operatora AT&T, który znany jest między innymi w Stanach Zjednoczonych). Martin Cooper - wynalazca zatrudniony w firmie Motorola zachwycił się pomysłem budowy telefonu komórkowego. Podjął się tego wyzwania, a jego dziełem była Motorola DynaTAC 8000x - protoplastą dzisiejszych telefonów komórkowych oraz smartfonów.

Motorola DynaTAC 8000x z pewnością nie przypomina dzisiejszych urządzeń, ale jak na swoje czasy była bardzo zaawansowanym urządzaniem. Telefon ważył aż 1,1 kg i został zaprezentowany 3 kwietnia 1973 roku na konferencji prasowej, na której przeprowadzono pierwszą publiczną rozmowę z wykorzystaniem sieci komórkowej.

Prototyp zbudowano w zaledwie 90 dni, ale pierwsze komórki trafiły do sprzedaży dopiero 10 lat później. Na tak długi okres miał wpływ długi proces certyfikacji oraz badań nad bezpieczeństwem tej technologii.

Motorola DynaTAC 8000x kosztowała 3995 dolarów, co po uwzględnieniu inflacji i wahań kursów przekłada się na około 45 tysięcy złotych. Jedyną funkcją dodatkową była książka telefoniczna pozwalająca na zapisanie 30 kontaktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200