Trudne początki

Wydawnictwa prawno-ekonomiczne dopiero przygotowują się do stworzenia internetowych wersji swych publikacji.

Wydawnictwa prawno-ekonomiczne dopiero przygotowują się do stworzenia internetowych wersji swych publikacji.

Użytkownicy, którzy liczyli, że już niedługo będą mogli korzystać z publikacji prawniczych przez Internet, muszą uzbroić się w cierpliwość. Trzy najsilniejsze grupy wydawnicze - Polskie Wydawnictwa Profesjonalne (Dom Wydawniczy ABC, Wydawnictwo Prawnicze Lex i Kantor Wydawniczy Zakamycze), Wydawnictwo C.H. Beck oraz Wydawnictwa Prawnicze PWN - dopiero przygotowują serwisy internetowe.

Czekanie na Internet

Internet upraszcza aktualizację przepisów, zmniejsza koszty dystrybucji. Mimo tych zalet, wykorzystanie Internetu przez wydawnictwa prawne i ekonomiczne jest znikome. Wydawcy twierdzą, że dostęp do sieci wciąż jest za drogi, a klienci zdążyli już się przyzwyczaić do baz publikowanych na CD. Poza tym wydawnictwa zdają sobie sprawę, że na świecie tylko nieliczne serwisy działają na zasadzie odpłatności. Większość opiera się na wpływach z reklam. "Klienci nie zaakceptowali jeszcze faktu, że informacje dostępne w Internecie są tak samo wartościowe, jak te na papierze czy dysku CD, a wydawnictwa mogą pobierać za nie opłaty" - mówi Piotr Polański z Polskich Wydawnictw Profesjonalnych.

Nieśmiałe kroki

Wydawnictwa przygotowują rozwiązania intranetowe, pozwalające zainstalować serwer z bazą przepisów w firmie klienta. Rozwiązanie takie, pod nazwą ArsLexis, oferuje Dom Wydawniczy ABC przy współpracy z firmą Rodan System. Podobny system przygotowują też Wydawnictwa Prawnicze PWN.

W większości wydawnictw Internet służy na razie do rozprowadzania uaktualnień. Rozwiązanie w pełni internetowe oferują dotąd jedynie Wydawnictwa Prawnicze PWN. Serwis Lex Polonica jest płatny i umożliwia dostęp do aktów prawnych, bibliografii oraz wzorów pism i umów. W najbliższym czasie będzie również wzbogacony o bieżąco aktualizowane komentarze wybitnych autorów. Według firmy, z serwisu korzysta ok. tysiąca użytkowników.

Polskie Wydawnictwa Profesjonalne planują natomiast stworzenie portalu o tematyce prawniczej i biznesowej, którego użytkownicy zyskają dostęp nie tylko do aktualnych przepisów, ale także do wielu usług dodatkowych, porad itp. Do uruchomienia serwisu prawniczego w sieci przygotowuje się również Wydawnictwo C.H. Beck. Na razie jednak przedsięwzięcie to znajduje się w fazie koncepcyjnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200