Trudne czasy dla polskich przedsiębiorców? Eksperci Comarch mają gotowe rozwiązania!

Foto: Comarch

Materiał promocyjny W obecnych czasach przed przedsiębiorstwami w Polsce, Europie i na świecie stoi wiele wyzwań - cyberataki, inflacja, polityka klimatyczna, sytuacja na rynku energetycznym, ceny materiałów, dostępność pracowników, zmiany w geopolityce będące następstwem wojny na Ukrainie – to najczęstsze z nich. Dla wielu firm jest to również okazja do wzmocnienia swojej pozycji na rynku. W odpowiedzi na tę nową rzeczywistość eksperci Comarch przygotowali obszerną analizę szans i wyzwań dla polskich firm w perspektywie lat 2022/2023.

Z opracowania dowiesz się między innymi, jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami i jakie trendy zdominują nie tylko procesy cyfryzacji firm, ale także rynek e-commerce. Specjaliści Comarch przedstawiają gotowe rozwiązania - pokazują jak z pomocą właściwych rozwiązań informatycznych firmy będą mogły uodpornić się od przerwanych łańcuchów dostaw, zapewnić sobie stałą dostępność surowców, czy zabezpieczyć się przed atakami cyberprzestępców.

Wyzwania, z jakimi muszą się obecnie mierzyć nie tylko polscy, ale także europejscy przedsiębiorcy są wyjątkowe, często do tej pory nieznane. W tak wyjątkowych okolicznościach potrzebne są odpowiednie rozwiązania. Dla przedsiębiorców kluczowe jest utrzymanie bezpieczeństwa ciągłości pracy zarówno, jeśli chodzi o łańcuchy dostaw, zapewnienie dostępności surowców, jak i zabezpieczenie przed utratą danych w sieci. Narzędzia informatyczne, bo na nie wskazują autorzy analizy, muszą nie tylko charakteryzować się otwartością i elastycznością, ale także być oparte na innowacjach i zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych.

Trudne czasy dla polskich przedsiębiorców? Eksperci Comarch mają gotowe rozwiązania!

Foto: Comarch

Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się przedsiębiorcy? Obecna sytuacja gospodarcza wymusza na firmach elastyczność, poszukiwanie nowych rynków zbytu, dywersyfikację źródeł dostaw energii, czy zmianę podejścia do rynku pracy. Niezwykle ważna i wręcz konieczna stanie się implementacja spójnej i wielowymiarowej strategii bezpieczeństwa, tak aby uchronić się przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Autorzy pokazują także, jak dzięki automatyzacji i digitalizacji procesów biznesowych można obniżyć koszty prowadzenia działalności. Firmy będą musiały się także zmierzyć z presją płacową, popularnością pracy zdalnej, niedoborem specjalistów, czy napływem pracowników zza granicy. Jak podkreślają eksperci Comarch, szczególnym problemem wielu firm jest dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników IT. Autorzy analizy również tutaj proponują konkretne rozwiązanie jakim jest outsourcing informatyki.

W tym miejscu specjaliści Comarch zaznaczają, że oprogramowanie dla firm w modelu chmurowym- abonamentowym jest jedną z dobrych odpowiedzi na transformację cyfrową, ponieważ nie wymaga angażowania dużych nakładów inwestycyjnych na dożywotnie zakupy licencji lub sprzętu IT. Dla potwierdzenia powyższej tezy eksperci Comarch przytaczają badania Deloitte:

  • ograniczenie kosztów przedsiębiorstw związanych z obsługą IT wynikające z migracji do chmury dla firm może sięgnąć 25 proc. do nawet 40 proc.,
  • okres zwrotu z inwestycji w porównaniu do korzystania z modelu on premise zależy od stopnia i czasu transformacji i wynosi od 2 do 5 lat
Trudne czasy dla polskich przedsiębiorców? Eksperci Comarch mają gotowe rozwiązania!

Foto: Comarch

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz wiedzieć, co Cię czeka w perspektywie 2022/2023? Zapoznaj się z analizą. Dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się technologią Internet of Things, którą z powodzeniem w codziennej działalności wykorzystują już globalne koncerny. Poznasz najnowsze trendy nie tylko w obszarze rozwoju systemów informatycznych w firmach, ale także na rynku e-commerce.

Pobierz white paper: https://www.comarch.pl/trendy-dla-firm.

Zapoznaj się z oprogramowaniem dla firm z każdej branży: https://www.comarch.pl/erp/branze-i-rynki/.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]