Trudna droga do wdrożenia

Czy wirtualizacja będzie impulsem do popularyzacji protokołu FCoE?

Protokół Fibre Channel over Ethernet może usprawnić infrastrukturę rozwiązań przeznaczonych do wirtualizacji, gdyż zapewni większą mobilność maszyn wirtualnych. Wyniki badań prowadzonych przez firmę konsultingową TheInfoPro pokazują, że ponad 25% firm z grupy Fortune 1000 planuje wykorzystanie FCoE w swojej infrastrukturze. Kilka przedsiębiorstw już wdrożyło rozwiązania FCoE mimo tego, że standard nie został do końca opracowany. "Nie ma w tym nic dziwnego. Firmy są zainteresowane korzyściami płynącymi z adaptacji tego protokołu w wirtualizowanych środowiskach" - twierdzi Rob Stevenson, dyrektor działu badań storage w firmie TheInfoPro.

Uproszczone połączenie kablowe, które oferuje FCoE, zredukuje ilość zadań niezbędnych do przeniesienia wirtualnej maszyny pomiędzy serwerami. "Im mniej punktów styku, tym maszyna jest bardziej mobilna. W środowisku wirtualizowanym nadal są fizyczne interfejsy, które muszą działać poprawnie"- twierdzi Rob Stevenson.

Firma TheInfoPro przeprowadziła ankietę na temat FCoE wśród kierowników działów odpowiedzialnych za storage w 303 firmach z Fortune 1000. Ankieta trwała od grudnia 2008 r. do kwietnia 2009 r. Wynikiem badań jest raport "Fibre Channel over Ethernet: perspektywa profesjonalnego składowania danych". Respondenci zapytani o to, które aplikacje, ich zdaniem, najwięcej skorzystają na wdrożeniu FCoE, wskazywali w kolejności: wirtualizowane serwery, bazy danych, serwery typu blade, systemy odtwarzania danych po awarii, aplikacje Microsoftu i hurtownie danych.

Ankietowani w większości przypadków są przekonani, że FCoE "może być najważniejszym protokołem transportowym w systemach pamięci masowych w przyszłości". Obecnie jednak wdrażanie go odbywa się powoli. Zaledwie 3% respondentów korzysta z niego już dziś, ale 26% rozpoczęło wdrożenia pilotażowe lub rozważa takie decyzje. Operatorzy telekomunikacyjni, niektóre przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii, a nawet działy badawcze związane z sektorem publicznym testują FCoE. Nie jest to jednak związane z wykorzystaniem tego protokołu przy obsłudze głównych gałęzi biznesowych czy przy krytycznych aplikacjach.

Migracja do FCoE umożliwi wykorzystanie bezstratnego protokołu transmisji danych, ale nieukończony standard nie zawiera jeszcze opcji, takich jak równoważenie obciążenia i multipathing. Rob Stevenson podkreśla, że korporacje oczekują czegoś, co będzie zawierało wszystkie dostępne opcje, niezbędne w nowoczesnym centrum przetwarzania danych.

Szkic standardu FCoE został zaaprobowany przez komitet techniczny wewnątrz ITIS (International Committee for Information Technology Standards) i przedstawiony do publicznej oceny specjalistom. Mimo tego, że jest on jeszcze nieukończony, niektóre firmy - takie jak Cisco, Brocade, EMC czy NetApp - już oferują produkty, które utworzą podstawy do późniejszej migracji do tego standardu. Przykładowo Brocade oferuje przełącznik i karty sieciowe, które łączą Fibre Channel over Ethernet i Convergence Enhanced Ethernet (CEE) w jedną platformę. Producent twierdzi jednak, że nie spodziewa się masowych wdrożeń do 2011 r. Jedną z przyczyn jest oczekiwanie na popularyzację standardu 10G Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200