Transmeta będzie współpracować z Microsoftem przy tworzeniu Tablet PC

W projekcie stworzenia platformy sprzętowej dla tego przenośnego komputera będzie uczestniczyć także Intel. Premiera Tablet PC planowana jest na 2002 r.

Procesory firmy Transmeta znajdą zastosowanie w komputerze przenośnym Tablet PC, który Microsoft zamierza wprowadzić na rynek w przyszłym roku. Na bazie układów Cruzoe TM 5600 powstanie "wzorcowa platforma", którą firmy udostępnią do testowania producentom sprzętu komputerowego. Oficjalne oświadczenie firmy Transmeta, potwierdza krążące od kilku miesięcy pogłoski, dotyczące współpracy przedsiębiorstwa z producentem systemu Windows.

Podpisane porozumienie nie zakłada wyłączności praw dla Transmety, tak więc Microsoft w ramach projektu Tablet PC będzie współpracował również z innymi twórcami procesorów. Rzeczniczka Intela poinformowała, że firma będzie zaangażowana w przygotowanie własnej wersji prototypowej platformy dla Tablet PC, działającego pod kontrolą Windows XP. W pracach nad rozwojem tego komputera prawdopodobnie wezmą udział również National Semiconductor i kilka innych firm.

Zobacz również:

  • Microsoft Surface Pro debiutuje z procesorem ARM i wyświetlaczem OLED

"Nie mamy umowy na wyłączność. Sam fakt, że na bazie procesorów Cruzoe powstanie jedna z platform dla Tablet PC, jest bardzo dużym osiągnięciem dla Transmety. Oznacza to poparcie przemysłu dla naszych niskonapięciowych procesorów" - powiedział David Ditzel, wiceprezes firmy Transmeta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200