Transmeta będzie dostarczać procesory do urządzeń internetowych powszechnego użytku

Gateway 2000, amerykański producent sprzętu komputerowego, w swoich nowych urządzeniach internetowych powszechnego użytku, opracowywanych przy współpracy z America Online (AOL), będzie wykorzystywał p...

Gateway 2000, amerykański producent sprzętu komputerowego, w swoich nowych urządzeniach internetowych powszechnego użytku, opracowywanych przy współpracy z America Online (AOL), będzie wykorzystywał procesory Crusoe firmy Transmeta oraz system operacyjny Mobile Linux.

Pierwsze z trzech przygotowywanych przez Gateway i AOL urządzeń internetowych ma się pojawić na amerykańskim rynku pod koniec tego roku. Ma to być małe urządzenie, wyposażone w ciekłokrystaliczny ekran dotykowy, przeznaczone do wykorzystania w kuchniach. Na początku przyszłego roku można spodziewać się natomiast bezprzewodowego urządzenia, zoptymalizowanego pod kątem świadczenia usług rozrywkowych, będących w ofercie AOL. Nie wiadomo jednak czy trzecie urządzenie, tym razem typu desktop, będzie również korzystało z procesorów Crusoe i Mobile Linuxa.

Nowe urządzenia będą wykorzystywały platformę "Instant AOL", udostępniającą podstawową funkcjonalność serwisów i narzędzi AOL, w tym dostęp do poczty elektronicznej, serwisów informacyjnych i kalendarza. Będą one ponadto wyposażone w przeglądarkę Netscape, wykorzystującą mechanizm Gecko.

Jak twierdzą przedstawiciele Gateway 2000, o wyborze procesora Crusoe zadecydowały jego parametry - niskie zużycie energii baterii urządzeń przenośnych, małe rozmiary i niższa temperatura pracy. Mobile Linux, również autorstwa Transmety, ma natomiast zagwarantować odpowiednią wydajność urządzeniom z tymi procesorami.

***

Transmeta uzyskała poważnych inwestorów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200