Transformacja przedsiębiorstw po kryzysie

Zmiany w podejściu do informatyki

Optymalizacja kosztów informatyki to cel ciągle stawiany przed szefami IT. Jednak obecna recesja spowodowała kolejne zaostrzenie tych wymagań, łącznie ze stawianiem informatyce celów bardziej ogólnych, jakim jest wymóg działania w celu optymalizacji kosztów działalności całej firmy.

Takie podejście widać w badaniu Capgemini Aplication Landscape z roku 2011, w którym zebrano opinie o zadaniach, celach, bolączkach od blisko 100 liderów IT z przedsiębiorstw zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych - zarówno z firm małych (poniżej 1000 pracowników), jak i największych, globalnych przedsiębiorstw, gdzie dla wszystkich badanych osób najważniejszym celem stawianym przed IT jest zwiększenie wydajności, poprawa elastyczności i adaptacyjności przedsiębiorstw oraz lepsze wsparcie systemami informatycznymi działalności podstawowej. Tak stawiane cele przed IT przy jednoczesnym zmniejszeniu budżetów IT rodzi problem, w jaki sposób je zrealizować.

IT rozwiązuje ten trudny dylemat poprzez analizę kosztów utrzymania wszystkich wykorzystywanych aplikacji w porównaniu do wartości, jakie niesie ze sobą ich wykorzystywanie. Takie badanie - szczególnie w dużych firmach o bogatej historii informatyzacji oraz licznych fuzjach i przejęciach - pokazuje, że wiele aplikacji jest nadmiarowych, w których dublują się funkcjonalności przy jednoczesnym ponoszeniu kosztów ich utrzymania. W takim wypadku wiele przedsiębiorstw decyduje się na zamknięcie cyklu życia aplikacji poprzez decyzję o wygaszeniu dublujących się systemów.

50%

dużych przedsiębiorstw uważa, że od 21% do 50% wykorzystywanych w nich aplikacji mogłoby zostać wygaszone.

Aktualnie stawiane przed IT cele, przy jednoczesnym ograniczaniu jego finansowania, odsłoniły problemy z krajobrazem informatycznym, na który składają się wszystkie aplikacje, bazy danych, repozytoria dokumentów, infrastruktura techniczna firmy. Zdarzają się przedsiębiorstwa, gdzie CIO twierdzą, że w spadku po licznych fuzjach i przejęciach w systemach informatycznych panuje chaos i taki bałagan, że całość krajobrazu IT przypomina góry lodowe z wieloma szczytami, ukrytymi szczelinami przykrytymi cienkim lodem, w które można spaść nie zdając sobie sprawy z nagłego zagrożenia.


TOP 200