Transformacja cyfrowa to zmiana firm i społeczeństw.

Według prognoz w przyszłym roku za niemal połowę wypracowanego, światowego PKB odpowiadać będą firmy, które przeszły transformację cyfrową. Eksperci twierdzą, że cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na jej wielkość. Digitalizacja niesie ze sobą także zmiany społeczne, które często oddziaływać będą na biznes i produkcję.

fot. Adobe Stock

Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że do 2023 r. organizacje poddane transformacji cyfrowej przyczynią się do powstania ponad połowy światowego PKB. Z kolei do 2025 roku aż 100 miliardów dolarów zostanie dodane do światowej gospodarki dzięki transformacji cyfrowej. W ocenie ekspertów, każdy biznes, który chce prosperować, powinien rozpocząć transformację już teraz, tym bardziej, że technologia cały czas się zmienia, a codziennie powstają nowe rozwiązania, mogące zmienić biznesowy krajobraz.

Zmiana lekiem kryzysowym

PwC wyłoniło w swoich badaniach osiem technologii, które w przyszłości mogą być postrzegane jako przełom dla przedsiębiorstw. Chodzi o sztuczną inteligencję (AI), rzeczywistość rozszerzoną (AR), blockchain, drony, Internet rzeczy (IoT), robotykę, rzeczywistość wirtualną (VR) i druk 3D. Kolejną technologią, o której mówi się coraz głośniej jest metaverse, czyli tworzenie wirtualnego świata, który naśladuje świat realny i posiada przy tym własną ekonomię.

Zobacz również:

  • HPE Alletra Storage MP – technologiczna inwestycja na lata
  • 7 grzechów cyfrowej transformacji
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Z kolei z raportu firmy Cisco wynika, że małe przedsiębiorstwa wnoszą aż 48 % do PKB takich krajów jak: Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja czy Kanada. Co więcej, małe firmy, które cyfryzują procesy, mogą zwiększyć wzrost PKB o dodatkowe 5,6 %. Dane pokazują, że przejście na cyfrową ścieżkę okazuje się zbawiennie przy próbach przetrwania kryzysów, takich jak straty spowodowane pandemią.

„Pomimo korzyści płynących z wdrożenia narzędzi cyfrowych, wiele małych firm jeszcze nie zdecydowało się na taki krok. Tymczasem cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na jej wielkość. Firmy, które wahają się przed podjęciem decyzji o wkroczeniu na drogę transformacji cyfrowej, mogą stracić szansę na zdobycie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Pandemia sprawiła, że małe i średnie firmy w wielu przypadkach były zmuszone wdrożyć cyfryzację wcześniej niż planowały” - mówi Marek Świątek, Cloud Solution Provider Dyrektor, Softline.

Cyfryzacja nad Wisłą

Klimat dla cyfrowej zmiany w Polsce jest co najmniej sprzyjający.

Według ekspertów, którzy w lutym tego roku brali udział w panelach dyskusyjnych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w ramach promocji polskiej branży ICT i gamedev na Expo 2020 Dubai (targi odbyły się w tym roku), Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów CEE i siódme miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem AI.

Jak twierdzi Europejski Bank Inwestycyjny, cyfryzacja jest wielkim wyrównywaczem szans. Inwestycje w edukację cyfrową, infrastrukturę i usługi cyfrowe mogą poprawić równość płci, zbudować odporność na zmiany klimatu i pomóc w osiągnięciu wielu celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Z kolei wyniki badania PMR wskazują, że prawie połowa dużych firm (49%) uważa, że w ciągu 3 lat rozwiązania IoT będą miały strategiczne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. Aktualnie rozwiązania smart pełnią także bardzo ważną rolę w transformacji cyfrowej państwowych usług. Są one bowiem wykorzystywane w wielu strategicznych obszarach m.in. transporcie publicznym, zarządzaniu ruchem, energetyce, służbie zdrowia czy urzędach i usługach publicznych. W zgodnej opinii ekspertów ten trend będzie rósł w najbliższych latach.

Automatyzuj się alb giń

Dużym wyzwaniem dla polskiej gospodarki, na co wskazuje PAIH, jest także rozwój robotyzacji. W 2019 r. polski przemysł po raz pierwszy w historii awansował do czołowej 15. państw z największą liczbą nowych robotów przemysłowych. Trendu robotyzacji z całą pewnością nie da się już zatrzymać, choć naturalnie mogą być różne fazy jej rozwoju.

Ale robotyzacja niejedną ma twarz. W cyfrowej zmianie dużą rolę będzie odgrywać też robotyzacja procesów biznesowych (RPA). Do 2030 r. wydatki na tego typu oprogramowanie na świecie mogą sięgać nawet 23,9 mld dolarów. Dla porównania, wartość rynku robotyzacji procesów w 2021 roku oszacowano na 2,65 mld dolarów.

Narzędzia RPA (Robotic Process Automation), mają za zadanie wesprzeć pracowników w najbardziej powtarzalnych procesach biznesowych poprzez ich automatyzację. Technologia wykorzystywana jest szeroko w różnych branżach, niezależnie od złożoności występujących procesów. Liderem tego typu rozwiązań, także w Polsce, są światowi giganci, którzy na przestrzeni ostatnich lat wypracowali sobie mocną pozycję na rynku. Coraz śmielej jednak do walki o klientów stają polskie firmy, które intensywnie rozwijają swoje autorskie rozwiązania.

„Odkąd na rynku pojawiły się rozwiązania budowane i rozwijane w Polsce, finansowy próg wejścia dla firm znacznie się obniżył” – tłumaczy Wojciech Skiepko, Dyrektor Sprzedaży w X-Code. A to oznacza na pewno jedno – szansę na więcej automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach. Wśród głównych korzyści wykorzystania RPA w przedsiębiorstwie należy wymienić nieprzerwane wsparcie dzięki pracy w modelu 24-godzinnym, standaryzację procesów w organizacji oraz likwidację tzw. wąskich gardeł, czyli np. rozładowanie spiętrzeń pracy. „Bardzo ważnym elementem jest wybór procesu, który ma podlegać automatyzacji i jego wstępna analiza. Moje doświadczenie pokazuje, że pomijając ten etap istnieje duże prawdopodobieństwo porażki podczas wdrożenia. Przedsiębiorstwa, które prawidłowo wykonają ten proces na pewno zyskają – dodaje Wojciech Skiepko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200