Tradycja i nowoczesność

Efektem wdrożenia systemu zintegrowanego w Hutmen SA jest wzorcowa informacja o kosztach wytwarzania wyrobów.

Efektem wdrożenia systemu zintegrowanego w Hutmen SA jest wzorcowa informacja o kosztach wytwarzania wyrobów.

Do połowy lat 90. największy producent wyrobów z metali nieżelaznych w Polsce - prętów, drutów, rur i kształtowników - wiódł spokojny i dostatni żywot monopolisty. Chroniony przez system celny mógł po wyjątkowo niskich cenach nabywać złom. Polskim dostawcom nie opłacało się go eksportować. W owym czasie kilkuprocentowe różnice w koszcie wytworzenia nie przyprawiały nikogo o ból głowy. Sytuacja dramatycznie się zmieniła, kiedy uwolniono rynek, a cena złomu zaczęła być dyktowana przez giełdę londyńską. Niemalże w mgnieniu oka spółka zaczęła konkurować z zagranicznymi potentatami. Okazało się, że bez narzędzi informatycznych umożliwiających precyzyjną analizę kosztów Hutmen jest skazany na porażkę.

Konkurencja w branży hutnictwa i przetwórstwa metali nieżelaznych odbywa się w bardzo wąskim obszarze tzw. kosztów przerobu.

Jan Tkocz, pełnomocnik ds. modernizacji systemu zarządzania - kierownik Działu Informatyki

Jan Tkocz, pełnomocnik ds. modernizacji systemu zarządzania - kierownik Działu Informatyki

"Koszt materiałów jest dla wszystkich uczestników rynku identyczny. Stanowi ok. 75% łącznych kosztów wytworzenia. Pozostałe 25% to miejsce dla konkurowania" - tłumaczy Jan Tkocz, kierownik Działu Informatyki, pełniący jednocześnie funkcję pełnomocnika ds. modernizacji systemu zarządzania w Hutmen SA. "Co więcej, część kosztów przerobu to koszty stałe: amortyzacja, podatki itp." - dodaje.

Przed wdrożeniem nowych narzędzi informatycznych koszty stałe sięgały nawet 70% kosztów przerobu. Obecnie spadły do 50%. Dalsza rozbudowa systemu i optymalizacja działania firmy mają doprowadzić do sytuacji, w której koszty stałe spadną do poziomu 30-35%. Przyniesie to firmie o wiele większe możliwości w podejmowaniu optymalnych decyzji cenowych.

Po kilku latach przygotowań do wyboru i wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego projekt rozpoczął się w 1999 r. Z początkiem 2000 r. zostały uruchomione pierwsze moduły - IFS Finanse i IFS Dystrybucja. Od początku 2002 r. funkcjonuje moduł produkcyjny, w zakresie obsługi zleceń produkcyjnych oraz ewidencji kosztów przerobu. Od tego roku moduł obsługujący produkcję działa w pełnym zakresie.

Historia informatyki sięga w Hutmenie jeszcze lat 60. Wykorzystując dwa komputery: Odra i QNX, udało się objąć napisanym przez firmowy dział informatyki oprogramowaniem praktycznie całą działalność przedsiębiorstwa, w tym produkcję. "System obsługujący produkcję wykorzystywano przede wszystkim do generowania tzw. kart przewodnich, na których była zawarta technologia wytwarzania wyrobów" - wyjaśnia Jan Tkocz. - "W nowym systemie nie chodzi jedynie o podanie przepisu na wytworzenie produktu. Technologia wytwarzania decyduje przecież o kosztach".

Dlatego technologie wykorzystywane w zakładzie musiały zostać zmodyfikowane i dopasowane do nowych warunków rynkowych. Zaczęły być tworzone z wykorzystaniem bazy normatywnej kosztów, w skład której wchodzą koszty związane z czasem pracy maszyn i ludzi, określoną wielkością brygady, średnią stawką godzinową. Tego brakowało w poprzednim systemie.

Niebawem Hutmen zakończy wdrożenie kolejnego modułu systemu IFS - wspomagającego zarządzanie zasobami ludzkimi. Następnym projektem ma być uaktualnienie systemu do najnowszej wersji.

Firma planuje również budowę hurtowni danych, która ma dostarczyć jeszcze większej ilości danych możliwych do wykorzystania przez kontroling, ale także przez szefów centrów zysku. Na razie jednak projekt został wstrzymany. Działający w ramach grupy kapitałowej Impexmetalu Hutmen czeka na decyzję dotyczącą ustalenia standardu dla wszystkich podmiotów grupy.

Finalista w kategorii - Przemysł

Hutmen SA, Wrocław

Kazimierz Śmigielski prezes zarządu

Jan Tkocz pełnomocnik ds. modernizacji systemu zarządzania - kierownik Działu Informatyki

Liczba pracowników: 620

Liczba pracowników działu IT: 6

http://www.hutmen.pl

Wykorzystywane rozwiązania

Zintegrowany system wspomagający zarządzanie produkcją IFS. Wdrożeniem objęto moduły: Finanse, Dystrybucja, Produkcja, HR. System współpracuje z bazą Oracle.

Przy tworzeniu własnych aplikacji dział informatyki posługuje się narzędziami Microsoft Visual Studio. Za komunikację odpowiada serwer MS Exchange.

System IFS pracuje w unixowym środowisku AIX na serwerach IBM. Sieć jest zbudowana z wykorzystaniem technologii Windows NT i urządzeń firmy 3Com.


TOP 200