Towarzystwo Przyjaciół Javy

Java Tools Community to nowo powstałe zrzeszenie twórców narzędzi Java. Na razie brak w nim dwóch kluczowych graczy: IBM i Borlanda.

Java Tools Community to nowo powstałe zrzeszenie twórców narzędzi Java. Na razie brak w nim dwóch kluczowych graczy: IBM i Borlanda.

Oracle, Sun Microsystems i BEA Systems to tylko trzy z listy dziesięciu koncernów, które weszły w skład Java Tools Community (JTC). Zadaniem nowo utworzonej organizacji jest rozwój i promocja standardów umożliwiających budowę uniwersalnych narzędzi programistycznych dla języka Java.

Gdyby rzeczywiście tak się stało, uprościłoby to tworzenie i utrzymanie aplikacji budowanych za pomocą tej technologii. To zaś, w przekonaniu członków JTC, dałoby Javie większą siłę do walki z tym, co oferuje potężny pakiet Visual Studio .Net Microsoftu. Niestety, na pełną jednomyślność środowiska producentów narzędzi Java na razie się nie zanosi. W składzie JTC próżno szukać nazw dwóch największych twórców narzędzi w Javie: IBM i Borland Software. Obie firmy zachowują wobec tej inicjatywy pewien dystans.

Poza towarzystwem

Bob Sutor, szef działu WebSphere Infrastructure Software w IBM, oficjalnie deklaruje chęć współpracy. Podkreśla jednak, że jego firma zamierza skupić się na inicjatywie Eclipse, zrzeszającej już ponad 50 firm. IBM jest założycielem konsorcjum Eclipse i wciąż gra w nim pierwsze skrzypce.

W podobnym duchu wypowiada się także George Paolini, wiceprezes Borlanda i dyrektor ds. produktów Java. Zapowiada, że jego firma skupi się na własnej platformie PrimeTime. Potwierdza jednak, że Borland rozmawia z JTC, dostrzegając w tej inicjatywie uzupełnienie poprzedniej dla inicjatywy Java Community Process (JCP). Z formalnym zaangażowaniem Borland jednak chce poczekać do wykrystalizowania się struktur JTC oraz ułożenia zasad współpracy pomiędzy JTC i JCP.

Takich kroków nie wykluczają także przedstawiciele innych firm zrzeszonych w JTC. Podkreślają oni komplementarność działań podejmowanych przez oba konsorcja. Przynajmniej oficjalnie nie wyglądają na specjalnie przejętych faktem pozostawania przez IBM i Borlanda na uboczu. "Byłoby wspaniale, gdyby obie te firmy opowiedziały się całkowicie za tym standardem. Nie jest to jednak najważniejszy problem. W końcu zarówno IBM, jak i Borland budują swoje narzędzia wg tych samych standardów co JTC" - mówi Ted Farrell, główny architekt i dyrektor ds. strategii rozwoju narzędzi programistycznych w Oracle.

Analitycy swoje, klienci swoje

Trochę inny pogląd na te kwestie mają analitycy. Zdaniem Marka Drivera z Gartner Group, JTC nie może działać efektywnie bez wsparcia IBM i Borlanda. Równocześnie sądzi on, że włączenie się obu tych firm do inicjatywy JCT jest jedynie kwestią czasu. "Istnieje również prawdopodobieństwo, że całe konsorcjum Eclipse może dołączyć do JTC" - twierdzi. Nie jest to jednak takie oczywiste. Eclipse i JTC mają trochę inne cele. Nowe konsorcjum skupia się na rozwoju standardów, podczas gdy Eclipse idzie o krok dalej, budując zestaw ogólnodostępnych narzędzi programistycznych.

Najbardziej sceptyczni wobec nowej inicjatywy wydają się potencjalni klienci, którzy dostrzegają w inicjatywie krok mający zapobiec spadkom udziału w rynku narzędzi programistycznych Java i pokrzyżować plany Microsoftu. Inni zaś widzą w JTC pierwszy krok na drodze do budowy przeciwwagi dla kontrolowanego przez IBM Eclipse.

Ostateczny wynik politycznych rozgrywek między producentami nie jest przesądzony. Agresywne parcie Microsoftu na wielu rynkach jednocześnie (systemy operacyjne, bazy danych, narzędzia programistyczne, rozwiązania integracyjne, rozwiązania komunikacyjne i inne) może doprowadzić do scementowania środowiska tworzącego rozwiązania oparte na Javie. Pytanie tylko, czy sojusz, gdy już powstanie, okaże się trwały.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200