Toshiba wydziela i częściowo sprzedaje dział pamięci

Nowa firma produkująca pamięci półprzewodnikowe ma powstać już 31 marca 2017 roku.

Wnętrze fabryki w Yokkaichi (Japonia) wytwarzającej układy pamięci NAND. Fabryka należy do Toshiby i Western Digital. Źródło: Toshiba.

Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje analityków i przedstawiciele Toshiby oficjalnie oznajmili, że należące do Toshiba Storage & Electronic Device Solutions Division działy wytwarzające pamięci flash i dyski SSD zostaną wkrótce wydzielone oraz częściowo sprzedane choć nie ujawnili, jaka firma jest zainteresowana przejęciem udziałów.

Według Nikkei Asian Review, nabywcą będzie najprawdopodobniej WD (Western Digital), ale Toshiba oficjalnie tego nie potwierdza. Western Digital od lat współpracuje z Toshibą i jest współwłaścicielem jej fabryk wytwarzających układy pamięci półprzewodnikowych.

Zobacz również:

  • Partnerstwo na rynku pamięci NAND
  • Oto najszybsza na świecie pamięć DRAM LPDDR5X

Ostateczne decyzje dotyczące tego planu mają zostać zatwierdzone przez udziałowców firmy na specjalnym spotkaniu, które odbędzie się w marcu 2017 roku. Jeśli nie pojawi się nieprzewidywany sprzeciw, to procedura reorganizacji rozpocznie się 31 marca.

Restrukturyzacja wymuszona przez problemy finansowe

Proces restrukturyzacji biznesu będzie polegał na utworzeniu nowej firmy i sprzedaży udziałów. Na początku Toshiba chce utrzymać kontrolę nad nowym podmiotem zachowując większościowe udziały. Najprawdopodobniej tylko 20% z nich zostanie sprzedane, według szacunków Nikkei Asian Review, za sumę 1,77 do 2,65 mld USD.

Decyzja o sprzedaży wynika z problemów finansowych Toshiby, która ostatnio poniosła ogromne straty w wyniku nietrafionej inwestycji w zakup elektrowni atomowej w USA, a także dużych kar (60 mln USD) związanych z ujawnionymi w 2015 roku nieprawidłowościami w księgowości.

W tygodniu poprzedzającym ogłoszenie decyzji o wydzieleniu działu pamięci półprzewodnikowych, a jednocześnie po upublicznieniu informacji, że elektrownia atomowa Toshiby przynosi księgową stratę w wysokości 4,4 mld USD, wartość akcji firmy spadła aż o 13%.

Dlatego uzyskane ze sprzedaży udziałów środki finansowe pozwoliłyby poprawić bilans firmy i ułatwić jej dalszy rozwój, a z drugiej strony zewnętrzny inwestor mógłby zapewnić dodatkowe finansowanie przyspieszające rozwój technologii pamięci półprzewodnikowych.

Rynek pamięci półprzewodnikowych

Warto przypomnieć, że Toshiba jest firmą, która na początku lat 80. poprzedniego wieku wynalazła i wprowadziła do produkcji układy pamięci Flash NAND. Obecnie produkuje zaawansowane układy MLC wykorzystujące technologię 3D znaną pod firmową nazwą BiCS (Bit Cost Scaling). Ich masymalna pojemność wynosi 128 Gbitów (16 GB) na jeden układ scalony.

Toshiba wydziela i częściowo sprzedaje dział pamięci

Według danych prezentowanych przez DRAMeXchange, największym dostawcą pamięci NAND Flash jest Samsung (36% udziału w globalnym rynku), ale Toshiba i WD mają udział tylko minimalnie mniejszy (35%). Kolejne miejsca zajmują spółka Micron-Intel (17%) oraz SK Hynix (12%).

Samsung, SK Hynix i Micron są jednocześnie największymi dostawcami układów DRAM co ułatwia im całościowe planowanie rozwoju pamięci półprzewodnikowych i wprowadzanie nowych produktów. Natomiast współpraca Toshiby z WD, jak dotąd, ogranicza się tylko do rozwijania technologii NAND Flash.

Jak wynika z danych prezentowanych w ostatnim, kwartalnym raporcie finansowym Toshiby, sprzedaż układów pamięci miała 15% udział w obrotach firmy, a jednocześnie aż 50% w jej zyskach. Oznacza to, że sprzedaż udziałów w nowej firmie może być atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200