Toshiba: telewizor z układem Cell już w październiku!

Już w przyszłym miesiącu Toshiba oficjalnie zaprezentuje swój premierowy model telewizora wykorzystującego procesor multimedialny Cell.

Polecamy

W ostatnim dniu konferencji IDF w San Francicso Intel zaprezentował nowy procesor dedykowany dla urządzeń elektroniki użytkowej. Jest to układ typu SoC (system on chip), którego zadaniem będzie obsługa multimediów (grafiki i wideo) w cyfrowych telewizorach, odtwarzaczach DVD/Blu-ray i dekoderach telewizyjnych.

Więcej informacji: CE4100 - nowy procesor telewizyjny Intela

Prototypy odbiorników telewizyjnych Toshiby wyposażone w jednostkę Cell od kilku lat były wystawiane na największych światowych targach elektroniki użytkowej: Consumer Electronics Show w Las Vegas czy też IFA w Berlinie.

W trakcie ubiegłorocznej edycji drugiej ze wspomnianych imprez przedstawiciele Toshiby nie tylko zademonstrowali urządzenie w działaniu, ale oficjalnie zapowiedzieli, że premiera rynkowa odbiorników nastąpi jesienią 2009 r. Wszystko wskazuje na to, że koncern zamierza dotrzymać danego słowa.

Nie znamy konkretnej daty wprowadzenia telewizorów do sprzedaży - wiemy jedynie, że 5 października producent przekaże szczegóły dotyczące tego wyczekiwanego przez wiele osób produktu. Należy się jednak poważnie liczyć z tym, że w pierwszej kolejności (czytaj - w tym roku) sprzęt trafi na półki sklepów w Japonii, a dopero w 2010 r. na innych rynkach.

Procesor Cell - ten sam, który trafił do konsoli do gier Sony PlayStation 3 - jest efektem współpracy Toshiby, Sony i IBM. Jednostka składa się z rdzenia PowerPC wspomaganego ośmioma koprocesorami, dzięki czemu dysponuje mocą obliczeniową pozwalającą na bezproblemowe skalowanie obrazu w jakości standardowej do jakości HD czy zaawansowaną obsługę funkcji PIP (obraz w obrazie) obejmującą wyświetlanie kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych jednocześnie.

Zobacz prototyp telewizora z układem Cell w akcji:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200