Toshiba porzuca HD DVD - koniec wojny formatów

Kalendarium konfliktu

"Bitwa w HD", którą właśnie przegrał standard HD DVD, trwała od 2000 r. - wtedy to po raz pierwszy usłyszeliśmy o dwóch konkurencyjnych formatach zapisu filmów w wysokiej rozdzielczości, opartych na niebieskim laserze. Przedstawiamy przebieg tego konfliktu - od października 2000 r. do dziś.

Rok 2000

5 października - Sony i Pioneer prezentują na targach Ceatec w Japonii format DVR Blue (stanie się on później podstawą pierwszej generacji nośników Blu-ray Disc BD-RE).

1 listopada - Sony oficjalnie ogłasza plany rozwoju opartego na niebieskim laserze standardu Ultra Density Optical (UDO), który z czasem zastąpić ma płyty DVD.

Rok 2002

19 lutego - konsorcjum dziewięciu producentów elektroniki użytkowej (kierowane przez Sony) przedstawia nośnik Blu-ray Disc.

29 sierpnia - firmy Toshiba i NEC przedstawiają organizacji DVD Forum wczesne plany rozwoju standardu HD DVD.

1 października - na kolejnej edycji targów Ceatec dwa konkurencyjne obozy prezentują prototypy swoich produktów. Pierwsze wersje nagrywarek płyt Blu-ray można było obejrzeć na stoiskach firm Sony, Panasonic, Sharp, Pioneer oraz JVC, zaś Toshiba pokazała prototype odtwarzacza AOD (Advanced Optical Disc).

Druga wojna formatów

Warto przypomnieć, że starcie Blu-ray vs HD DVD to już druga w historii wojna formatów wideo. Do pierwszej doszło w latach 70. i 80. XX w. - wtedy to o prymat na rynku zapisu wideo walczyły technologie VHS (opracowana przez JVC) oraz Betamax (dzieło Sony). System Betamax był znacznie bardziej zaawansowany pod względem technologicznym (oferował m.in. lepszą jakość obrazu), jednak wysoka cena urządzeń i nośników, a także źle poprowadzona przez Sony kampania marketingowa (a właściwie - jej brak) sprawiły, że z tego starcia zwycięsko wyszedł VHS. Betamax nie zniknął jednak zupełnie z rynku - format ten przez lata pozostawał bardzo popularnych w najróżniejszych zastosowaniach profesjonalnych.

Rok 2003

13 lutego - organizacja Blu-ray Disc Association (BDA) zaczyna sprzedawać licencje na format Blu-ray (licencja dla producentów odtwarzaczy wynosiła 20 tys. USD rocznie, zaś dla wydawców filmów - 8 tys. stałej rocznej opłaty i 2 centy od każdej płyty).

7 kwietnia - Sony prezentuje technologię BD Professional Disc - czyli odmianę format Blu-ray przeznaczoną do archwizowania danych.

10 kwietnia - Sony wprowadza na rynek pierwszą stacjonarną nagrywarkę Blu-ray - model BDZ-S77. Urządzenie dostępne jest jedynie w Japonii, kosztuje blisko 4 tys. USD i nagrywa rejestrowany materiał na 23-gigabajtowych nośnikach BD-RE (wtedy wyglądały one nieco inaczej niż dziś - płyta ukryta była w plastikowym kartridżu). Zarówno ten model, jak i podobna nagrywarka wprowadzona wkrótce przez Panasonika, miały dość ograniczoną funkcjonalność - potrafiły odtwarzać tylko te płyty, które same nagrały.

28 maja - do "obozu Blu-ray" dołącza koncern Mitsubishi Electric.

Rok 2004

Toshiba porzuca HD DVD - koniec wojny formatów

Zaprezentowany w 2004 roku cyfrowy magnetowid HD DVD

7 stycznia - Toshiba prezentuje na targach CES w Las Vegas prototypowy odtwarzacz HD DVD. Urządzenie jest wstecznie kompatybilne z formatem DVD.

12 stycznia - Hewlett-Packard i Dell przystępują do organizacji Blu-ray Disc Association.

10 czerwca - organizacja DVD Forum oficjalnie zatwierdza pierwszą wersję standardu HD DVD-ROM.

21 września - koncern Sony informuje, że konsola PlayStation 3 będzie wyposażona w czytnik Blu-ray.

29 listopada - wytwórnie filmowe Paramount Pictures, Universal Pictures, Warner Bros. Pictures, HBO i New Line Cinema opowiadają się po stronie HD DVD.

9 grudnia - Disney zapowiada, że będzie wydawał filmy na Blu-ray.


TOP 200