Toshiba nie chce Blue-Ray

Japoński gigant elektroniczny zamierza promować własny standard DVD następnej generacji. Firma nie przyłączy się więc do konsorcjum promującego technologię Blu-Ray - będzie natomiast produkować własne napędy, wykorzystujące technologię nazwaną roboczo "0,6 mm".

Japoński gigant elektroniczny zamierza promować własny standard DVD następnej generacji. Firma nie przyłączy się więc do konsorcjum promującego technologię Blu-Ray – zamierza natomiast produkować własne napędy i dwuwarstwowe nośniki DVD. Każda z warstw będzie miała grubość 0,6 mm.

Jedną z głównych zalet nowej technologii ma być jej wsteczna kompatybilność z używanymi obecnie płytami i odtwarzaczami DVD. Toshiba utrzymuje, że wykorzystujące nową technologię płyty będzie można wytwarzać za pomocą istniejących już linii produkcyjnych, co znacznie obniży ich koszt.

Pojemność tłoczonych płyt szacowana jest na 18 do 20 GB (ok. 5 GB mniej niż Blu-Ray), natomiast nośników do wielokrotnego nagrywania – ok. 15 GB. Dwuwarstwowe nośniki będą mogły pomieścić 27 – 30 GB.

Pełna specyfikacja standardu DVD Toshiby ma powstać do końca br. Na początku czerwca DVD Forum powołało grupę roboczą, która zaopiniuje nową technologię. W chwili obecnej, większe szanse na spopularyzowanie i stanie się faktycznym standardem przemysłowym ma wciąż technologia Blu-Ray.