Toshiba i NEC pracują nad technologią 45 nm

NEC i Toshiba (najwięksi japońscy producenci układów scalonych) zawarli 9. listopada porozumienie, które przewiduje, że obie firmy podejmą wspólne prace nad produkcją układów scalonych opartych na najnowszych technologiach CMOS.

Obie firmy skoncentrują się na układach opartych na technologii 45 nanometrów (nanometr to jedna tysięczna część mikrometra). Produkcja większości układów scalonych jest obecnie oparta na technologii 90 nm, chociaż Intel zaprezentował już układy produkowane w oparciu o technologię 65 nm.

Toshiba podjęła już na początku 2004 r. prace nad technologią 45 nm wspólnie z firmą Sony. Po podjęciu decyzji o nawiązaniu podobnej współpracy z firmą NEC jest wysoce prawdopodobne, że wszystkie trzy firmy zjednoczą swoje wysyłki i będą razem pracować nad tą technologią.

Zobacz również:

  • Tak projektuje się peryferia - z wizytą w siedzibie Logitech

Jak dotąd obie firmy nie podały żadnych szczegółowych planów dotyczących terminarza produkcji układów scalonych kolejnej generacji. Wiadomo tylko, że prace badawcze będą prowadzone w Advanced Microelectronics Center (laboratorium firmy Toshiba jest zlokalizowane w Yokohama).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200