Torvalds popiera linuksowe platformy mobilne

Linus Torvalds (twórca systemu operacyjnego Linux) widzi jasną przyszłość dla urządzeń przenośnych pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych opartych na otwartym źródle.

Ma o tym świadczyć między innymi nowa platforma mobilna zaprezentowana niedawno przez firmę Google (Android), oparta na oprogramowaniu Linux i języku Java. Platforma zawiera szereg rozwiązań opracowanych przez firmę Android, którą Google przejął dwa lata temu.

Opinię taką Torvalds wyraził w wywiadzie udzielonym agencji Reuters. "Nie zajmuję się tą sprawą osobiście, ale wydaje się rzeczą oczywistą - głównie dzięki inicjatywie firmy Google - że w 2008 r. na rynku pojawi się coraz więcej telefonów opartych na oprogramowaniu Linux", mówi w wywiadzie Torvalds.

Zobacz również:

  • Jest kolejna wersja jądra systemu Linux
  • Szef Microsoftu mówi o nieudanej operacji przejęcia firmy TikTok

Firma Google zaprezentowała na początku listopada tego roku swój plan dotyczący aplikacji mobilnych. Sercem przedsięwzięcia jest platforma Android, opracowana przez Google i inne firmy zrzeszone w przymierzu Open Handset Alliance, które liczy sobie ponad 30 członków. Jest to platforma open source, w skład której wchodzą takie elementy, jak system operacyjny, oprogramowanie middleware, interfejs użytkownika, aplikacje oraz pierwsze telefony zgodne z tą platformą, które powinny wejść na rynek w drugiej połowie 2008 r.

Platformę Android wspiera już wiele tuzów przemysłu telekomunikacyjnego (w tym T-Mobile, Telefonica i Sprint Nextel) oraz czołowi producenci przenośnych telefonów, w tym Motorola, LG i Samsung. Platformą są też zainteresowani producenci układów scalonych (np. Intel, Qualcomm i Texas Instruments).

Torvalds mówi, że jedną z pierwszych firm, która postawiła na linuksowe telefony, była Motorola, prezentując już takie produkty w Chinach i USA. W 2008 r. w ślady Motoroli pójdą na pewno kolejne firmy.

"Obecnie na rynku nie ma takich telefonów. Niektóre firmy prezentują tylko próbne wersje takich rozwiązań, które nie znajdują się w sprzedaży. Ale w przyszłym roku na pewno trafią już na rynek", mówi Torvalds.

Torvalds wyraża też opinię, że do wolniejszego rozwoju przenośnych urządzeń opartych na Linuksie przyczynił się też fakt, iż rynek masowy zdominowały proste i tanie telefony, a nie inteligentne urządzenia typu smartfone.

"Obecnie to się zmienia. Dotąd panowała opinia, że smartphone to drogie urządzenie, na które mogą sobie pozwolić tylko niektórzy. Mówiąc szczerze, Linux ma sens właśnie w urządzeniach typu smartfone, a nie w prostych telefonach", dodaje Torvalds.

Obecnie najbardziej popularnym systemem operacyjnym zarządzającym urządzeniami przenośnymi jest Symbian (instalowany m.in. w wielu modelach telefonów Nokii). Drugie miejsce zajmuje Windows Mobile OS (Microsoft).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200