Topowa funkcja iPhone'a 14 Pro wycofana chwilę przed premierą

iPhone 14 Pro miał otrzymać dodatkową funkcję, którą wycofano przed samą premierą. Problemem było wysokie zużycie energii oraz spadki wydajności.

iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max to aktualnie jedne z najlepszych smartfonów dostępnych na rynku. Oba modele zasilane są przez układ Apple A16 Bionic, który przez Apple reklamowany jest jako 4 nm procesor nowej generacji. W praktyce mowa o 5 nm chipie, ale nie zmienia to faktu, że to aktualnie najwydajniejszy układ mobilny ARM dla smartfonów.

iPhone 14 Pro 
Źródło: macworld.com

iPhone 14 Pro

Źródło: macworld.com

Z najnowszych informacji podanych przez portal MacRumors wynika, że Apple w ostatniej chwili zmieniło specyfikację procesora Apple A16 Bionic i zintegrowanego z nim układu graficznego. Pierwotnie zakładano, że smartfony z dopiskiem Pro na 2022 rok otrzymają wsparcie dla technologii Ray Tracing.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników
  • Europejski rynek smartfonów w kondycji najgorszej od 2012 roku

Firma Apple zdecydowała się na przeprojektowanie układu na chwilę przed rozpoczęciem produkcji. Ray Tracing nie trafił do finalnych modeli w związku ze zwiększonym zużyciem energii oraz znacznym nagrzewaniem się jednostki. W połączeniu z nową funkcją Always-on-Display, która również ma wpływ na zużycie energii firma Apple musiała nieco ograniczyć wydajność najnowszego procesora.

Finalnie gigant z Cupertino zdecydował się na zastosowanie nieco słabszego układu graficznego, który jest podobny do jednostki znajdującej się w wydajniejszej konfiguracji Apple A15 Bionic z 2021 roku.

Słabsza wersja Apple A16 Bionic, która trafiła do produkcyjnych wersji iPhone'a 14 Pro i tak jest najwydajniejszym procesorem mobilnym dostępnym na rynku. W porównaniu do wydanego kilka tygodni temu procesora Qualocmm Snapdragon 8 Gen 2, Apple A16 Bionic jest o 26 procent wydajniejszy w testach jednowątkowych oraz o 14 procent w testach wielowątkowych. Pomimo podobnej architektury A16 Bionic jest zauważalnie wydajniejszy od A15 Bionic. Różnica w wydajności wynosi odpowiednio 7 i 12 procent w testach jednowątkowych oraz wielowątkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200