Toner Lexmarka dla drukarek HP

Lexmark konkuruje z Hewlett-Packardem ofertą drukarek i materiałów eksploatacyjnych.

Lexmark konkuruje z Hewlett-Packardem ofertą drukarek i materiałów eksploatacyjnych.

Lexmark wkroczył na nowy obszar rywalizacji z HewlettüPackardem, liderem polskiego i światowego rynku i atramentowych, oferując kasety z tonerem dla modeli HP LaserJet. Po wprowadzeniu do sprzedaży wysoko wydajnego modelu drukarki laserowej Optra N i dwugłowicowych Jetprinter 2050 i 2030, oferta modeli Lexmarka praktycznie pokrywa się z tym, co oferuje Hewlett-Packard.

Jednocześnie Lexmark prowadzi aktywną politykę rozwijania sieci dystrybucyjnej. W ub.r. firma zawarła umowę z Optimusem, a niedawno dystrybutorem wszystkich produktów Lexmarka został największy dystrybutor Computer 2000 Polska. Jak powiedział przedstawiciel Lexmarka, Marek Zegartowski: "Optimus ma szeroką sieć sprzedaży, adresowaną w znacznym stopniu do odbiorców detalicznych. Computer 2000 ma wspomóc Lexmarka przede wszystkim w zdobyciu udziału w rynku odbiorców korporacyjnych."

Konkurencyjne materiały eksploatacyjne

Już na jesiennych amerykańskich targach Comdex Lexmark zaprezentował kasety z tonerem przeznaczone dla drukarek laserowych swojego największego konkurenta - Hewlett-Packarda. Jak twierdzą przedstawiciele Lexmarka, kasety typu Extra Long Life przeznaczone do modeli LaserJet mają o 30% większą wydajność od oryginalnych kaset HP, a ich średnia cena na polskim rynku jest niższa o ok. 10%. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Lexmark uważa tego typu konkurencję za całkowicie dopuszczalną, ponieważ Hewlett-Packard wykorzystuje w drukarkach laserowych technologie należące do niezależnej firmy Canon, która również oferuje kasety z tonerem do modeli HP.

Drukarka za drukarkę

Na polskim rynku Lexmark konkuruje z Hewlett-Packardem praktycznie w pełnym zakresie modeli drukarek zarówno laserowych, jak i atramentowych.

Oferta urządzeń laserowych obejmuje względnie tanie drukarki Optra E (rozdzielczość 600 x 600 dpi, 6 str./min) przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników indywidualnych, modele Optra R i L dla grup roboczych (rozdzielczość 1200 x 1200 dpi, 8-16 str./min) oraz kolorowe Optra C. Do rodziny laserowych drukarek Lexmarka dołączyła ostatnio Optra N (rozdzielczość 600 x 600 dpi, 24 str./min), która ma parametry i funkcje zbliżone do najnowszego modelu HP LaserJet 5Si Mopier.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku drukarek atramentowych. Również tu oferta Lexmarka, choć jest nie tak bogata, ale zbliżona do palety modeli Hewlett-Packarda. Oprócz taniej, jednogłowicowej drukarki Jetprinter 1020, Lexmark wprowadził do sprzedaży kilka modeli 2-głowicowych z najnowszym Jetprinter 2030 - konkurencyjnie tania drukarka o rozdzielczości 600 x 300 dpi, drukująca do 3 str./min w trybie monochromatycznym. Wydaje się jednak, że Hewlett-Packard posiada obecnie lepszą technologię druku kolorowego. Nie ma na razie na rynku konkurencji 6-kolorowa drukarka HP DeskJet 690, ale Lexmark zapowiada, że również opracowuje technologię do wydruków w 6 kolorach, umożliwiających uzyskanie jakości zbliżonej do fotograficznej. Głowice z nowymi atramentami będą mogły być wykorzystane w obecnie sprzedawanych dwugłowicowych modelach Jetprinter.


TOP 200