To urządzenie zapewni firmie szybką komunikację z chmurą

Google ma w ofercie rozwiązanie, które umożliwia firmom szybką – i co ważne za stosunkowo niewielką cenę - wymianę danych z chmurą. To urządzenie noszące nazwę Google Transfer Appliance.

Google Transfer Appliance pracuje w podobny sposób co zaprezentowane w 2015 roku przez korporację Amazon rozwiązanie noszące nazwę Snowball. Jest ono przeznaczone szczególnie dla tych firm, które muszą wymieniać z chmurą olbrzymie porcje danych liczonych w petabajtach.

Normalnie przesłanie takie porcji danych trwa nierzadko kilkadziesiąt godzin (a niekiedy i kilka dni), nie mówiąc już o dużych kosztach takiej operacji związanych najczęściej z dzierżawą łącz. Zarówno urządzenie Google Transfer Appliance jak i Snowball rozwiązuje skutecznie ten problem.

Zobacz również:

Urządzenie Google Transfer Appliance jest podobne do serwera stelażowego. Można je więc instalować w standardowej 19-calowej szafie. Google oferuje dwie wersje rozwiązania: pierwsze o wielkości 2U (o pojemności 100 TB) i drugie o wielkości 4U (o pojemności 480 TB). Urządzenia Snowball oferowane przez Amazon mają mniejsze pojemności: 50 TB albo 80 TB.

Jeśli chodzi o koszty usługi, to Google żąda za przesłanie jednego terabajta danych od 3 do 3,75 USD (zależnie od wersji zamówionego urządzenia). Dostawca usługi podaje przykład mający udowodnić, że Transfer Appliance jest warty swojej ceny. I tak przesłanie do chmury 1 PTB danych, korzystając ze standardowej usługi i mając do dyspozycji łącze pracujące z szybkością 100 Mb/s, trwa ponad tysiąc dni. Urządzenie Google Transfer Appliance wykona to zadanie w 43 dni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200