To rozwiązanie ułatwia zadanie instalowania Linuksa na komputerach z Windows 11

Mamy dobrą wiadomość dla użytkowników komputerów z Windows 11, którzy są jednocześnie sympatykami Linuksa. Microsoft wprowadził w zeszłym tygodniu do Microsoft Store nową pozycję. To zmodyfikowane oprogramowanie WSL (Windows Subsystem for Linux), oferujące prostą ścieżkę wdrażania tego systemu na komputerach z Windows 11.

Grafika: Nicolas Solerieu modified by IDC/unsplash

Pozwala ono użytkownikom uruchomić na komputerze z Windows 11 linuksowe środowisko GNU bez konieczności uciekania się do takich koniecznych do tej pory operacji, jak instalowanie i konfigurowanie maszyny wirtualnej czy rozruch komputera w trybie dual-boot.

Samo rozwiązanie WSL liczy sobie już dobrych kilka lat. Premiera tej aplikacji (wtedy dedykowanej dla komputerów z Windows 10) miała miejsce w 2017 roku, wtedy jednak użytkownik nie mógł instalować środowiska GNU/Linux w tak prosty sposób, jak ma to miejsce obecnie.

Zobacz również:

  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca
  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej
  • Wielkie oczekiwania związane z AI

Wcześniej pliki binarne konfigurujące takie środowisko były częścią obrazu systemu Windows. Teraz jest inaczej i można to robić bez potrzeby modyfikowania systemu Windows. WSL jest tu po prostu oddzielnym bytem nie powiązanym bezpośrednio z systemem Windows.

Plik instalujący linuksowe środowisko jest dość duży - ma nieco ponad 440 MB długości i instaluje jądro oznaczone numerem 5.10.60.1. Można go uruchamiać na komputerach pracujących pod kontrolą systemu Windows 11 kompilacja 22000 i oczywiście nowsze kompilacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200