To porozumienie może oznaczać, że wojna o TikTok dobiega końca

Firma Oracle potwierdziła wczoraj oficjalnie, że doszła do porozumienia z chińską korporacja ByteDance (będącą właścicielem aplikacji TikTok) i zgodziła się zostać jak to określono „zaufanym dostawcą opracowanej przez nią technologii” w USA.

TikTok

Umowa (dzięki której aplikacja TikTok będzie mogła dalej funkcjonować w Stanach Zjednoczonych) została już przedłożona w trybie ekspresowym rządowi USA do akceptacji.

Zarówno TikTok jak i Oracle potwierdziły, że umowa została zawarta, a TikTok wyraził nadzieję, że umowa „rozwiąże wszystkie obawy administracji amerykańskiej dotyczące bezpieczeństwa użytkowników korzystających z usług tej aplikacji”.

Zobacz również:

  • Chiny biorą odwet i uderzają w USA
  • TikTok da znać, że w stworzeniu filmu brała udział AI

Jak dotąd nie podano żadnych szczegółów dotyczących warunków całej transakcji. Jednak wszystko wskazuje na to, że jest to standardowe przejęcie jednej firmy przez drugą. Wygląda więc na to, że jest to koniec wojny, jaką Trump wypowiedział aplikacji TikTok. Zagroził on, że w przypadku pozostania aplikacji w rękach korporacji ByteDance (chodzi o usługi świadczone na rynku amerykańskim), jej dalsze funkcjonowanie na rynku amerykańskim nie będzie możliwe.

Wall Street Journal donosi, że relacje między Oracle i ByteDance będą nosiły jak to określono znamiona partnerstwa, bez wymiany znaczących aktywów, co wydaje się nie spełniać oczekiwać rządu USA, aby ByteDance oddał amerykański biznes TikTok w całości w obce (czytaj amerykański) ręce. Dlatego póki co trudno jest powiedzieć, jaka będzie reakcja rządu amerykańskiego na tę wiadomość i czy transakcja ta otrzyma od niej zielone światło.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200