To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego

IBM jest twórcą oprogramowania open source Qiskit, którego premiera miała miejsce w 2017 roku. Jest to narzędzie, które pozwala symulować działanie kodu kwantowego i wchodzić w interakcje z komputerami tego typu, uruchamiając go wcześniej na tradycyjnych maszynach.

Grafika: IBM

Firma postanowiła go mocno zmodyfikować, tak aby w mogło w maksymalny stopniu wykorzystać moc, jaką oferują najnowsze jednostki obliczeniowe tego typu. Użytkownicy komputerów kwantowych potrzebują zestawu narzędzi, który będzie w stanie zmapować ich problemy w sposób wykorzystujący zarówno zaawansowane obliczenia klasyczne, jak i kwantowe, zoptymalizować problem pod kątem wydajnej realizacji za pomocą obliczeń kwantowych, a następnie skutecznie wykonać obwody kwantowe na prawdziwym sprzęcie kwantowym.

I tak nowa wersja oprogramowania Qiskit zawiera komplet programów, dzięki którym użytkownicy mogą testować aplikacje, które będą uruchamiane na komputerów kwantowych z najwyższej półki, nawet takich, które zawierają ponad 100 kubitów. Rozszerzony stos oprogramowania Qiskit obejmuje stabilną wersję Qiskit SDK v1.x do tworzenia, optymalizacji i wizualizacji obwodów kwantowych.

Zobacz również:

  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • Ta firma oferuje postkwantowe szyfrowanie danych E2EE
  • Wyjaśniamy kluczowe różnice pomiędzy USB3 i USB4

Nowy Qiskit używa trzy razy mniej pamięci i pracuje prawie 40 razy szybciej w porównaniu z poprzednią wersją rozwiązania. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystuje algorytmy kwantowe nowej generacji, nad którymi IBM pracował przez ostatnie siedem lat. Najnowszy stos oprogramowania Qiskit korzysta przy tym z usług sztucznej inteligencji. Jest ona wbudowana w moduł Qiskit Transpiler Service, który bazuje na generatywnych modelach AI stosowanych przez platformę Watsonx.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200