To może być przełom w produkcji układów kwantowych bazujących na krzemie

Intel ogłosił kilka dni temu, że udało mu się zbudować krzemową macierz quantum dots (czyli taką, która składa się z tzw. kropek kwantowych), co otwiera drogę do produkcji komputerów kwantowych z wykorzystaniem technologii używanej do wytwarzania standardowych układów scalonych bazujących na krzemie.

Grafika: Intel

Naukowcy z Intel Labs and Components Research twierdzą, że udało im się osiągnąć najwyższą odnotowaną do tej pory wydajność kubitowych urządzeń spinowych bazujących na krzemie. Rozwiązanie takie zostało opracowane w intelowskim ośrodku badawczo-rozwojowym Gordon Moore Park w Ronler Acres w Hillsboro (stan Oregon). Według firmy, osiągnięcie to stanowi kamień milowy w badaniach nad wytwarzaniem chipów kwantowych przez linie technologiczne, które są używane do produkcji standardowych wafli krzemowych.

Badania przeprowadzono przy użyciu opracowanego przez naukowców Intela testowego, krzemowego chipu drugiej generacji, który pozwala kontrolować spin. Do badania chipu użyto firmowej kriosondy. Jest urządzenie pozwalające badać zjawisko kropek kwantowych, działając w bardzo niskich temperaturach minus 271 stopni Celsjusza. Podczas testów zespołowi naukowców udało się wyizolować 12 kropek kwantowych, czyli według Intela zbudować największe w branży krzemowe urządzenie spinowe z pojedynczym elektronem znajdującym się w każdym miejscu na całym 300-milimetrowym waflu krzemu.

Zobacz również:

  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela
  • Szwedzka firma zaczęła produkować kwantowe chipy

Do tej pory krzemowe kubity spinowe udawało się uzyskiwać w pojedynczych miejscach, podczas gdy badanie Intela pokazują, że można to robić na całej płytce krzemu. Wytworzone przez Intel przy użyciu ultrafioletowej litografii EUV chipy wykazują niezwykłą jednorodność, z 95% wydajnością na całym obszarze płytki. Jak wyjaśnia Intel, w ten sposób kriosonda umożliwiła uzyskanie ponad 900 pojedynczych kropek kwantowych i ponad 400 podwójnych kropek na ostatnim elektronie.

Intel twierdzi, że w porównaniu z poprzednimi układami testowymi, zwiększona wydajność i jednorodność urządzeń wykorzystujących bardzo niskie temperatury, pozwala mu skutecznie kontrolować cały procesu wytwarzania spinu. Według Intela stanowi to olbrzymi postęp, co pozwoli w niedalekiej przyszłości uruchomić na wielką skalę produkcję komercyjnych komputerów kwantowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200